Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete si prodloužit život? Existuje jeden sport, který to dokáže

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Uvažovali jste o tom, že byste začali dělat nějaký nový sport? Co třeba běh? Podle vědců je to rozhodně dobrý nápad. Výzkumníci z Iowa State University totiž tvrdí, že vám hodina běhu dává navíc sedm hodin života.

Nový výzkum expertů z Iowy navazuje na studii z roku 2014, která byla zveřejněna v časopise Journal of American College of Cardiology. Ta uvádí, že bylo zjištěno, že běhání i pouhých 5-10 minut denně je spojeno se snížením rizika úmrtí ze všech příčin a navíc vede k omezení kardiovaskulárních chorob.

V dubnu 2017 pak byla v odborném časopise Progress in Cardiovascular Disease publikována další studie rozvíjející tato zjištění. Podle ní můžete doslova „utéct smrti“. Na obou výzkumech se jako spoluautor podílel Duck-chul Lee, profesor kineziologie z Iowa State University.

Jeho tým teď na základě svých výzkumů tvrdí, že pokud člověk běhá, klesá riziko „předčasné smrti“ až o 40 procent, píše server The Independent. A to bez ohledu na rychlost nebo uběhnuté kilometry.

Běh tak podle výsledků může být nejúčinnějším cvičením ke zvýšení průměrné délky života. Běžci mají na rozdíl od neběžců tendenci žít asi o tři roky déle, a to i v případě, že běhají pomalu nebo sporadicky, kouří, pijí nebo jsou obézní. Žádná jiná forma cvičení podle výzkumníků nemá srovnatelné dopady.

Pokud by každý nebežec, který byl součástí studií, s běháním začal, bylo by ve skupině o 16 procent méně úmrtí a o 25 procent méně smrtelných infarktů, tvrdí vědci.

Jedna hodina běhu podle nich statisticky prodlužuje délku života o sedm hodin. Přesto Lee dodává, že běhání vás neučiní nesmrtelnými. Maximálně si prý takto život lze prodloužit asi o tři roky.

Témata:  lidé sport

Související

Aktuálně se děje

10. června 2026 16:05

Osm investičních možností pro rok 2026: co dává smysl a co už méně

Inflace už není takovým strašákem jako před několika lety a úrokové sazby se po období výrazného růstu stabilizovaly. Investoři tak znovu řeší otázku, jak se svými penězi naložit. Jenže zatímco dříve se často hledala jedna „nejlepší“ investice, dnes se ukazuje, že důležitější je správně rozložit riziko a přemýšlet o tom, k čemu mají peníze sloužit. Jinou strategii zvolí člověk, který chce ochránit úspory na pět let, a jinou investor budující majetek na důchod nebo pro další generace. Které možnosti dnes dávají smysl?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy