Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ Michala Valentíka: Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude pro akcie další výrazný růstový impuls. Je ale blízké snížení sazeb ze strany Fed jasná věc? Stále více to vypadá, že nikoliv.

Očekávání ohledně snižování sazeb v USA, které jsou z pohledu akcií nejdůležitějším globálním trhem, jsou značná. Že letos může dojít ke snížení až o 0,75 procentního bodu, komunikoval Fed prvně v prosinci loňského roku. Byla to významná změna, protože předtím Fed debatu o snižování sazeb v podstatě vůbec nepřipouštěl. Člověk tedy mohl z obratu usuzovat, že sazby jsou v tomto cyklu již na svém vrcholu, čeká nás jejich brzké snížení a na akciových trzích jen samé světlé zítřky.

Podařilo se inflaci opravdu zkrotit?

Po zatím posledním zasedání nicméně šéf centrálních bankéřů Jerome Powell oznámil, že než se Fed do snižování sazeb pustí, potřebuje mít více jasných signálů, že se skutečně podařilo zkrotit americkou inflaci. A právě s inflací to (nejen) za oceánem nemusí být tak snadné.

Na rozdíl od posledních 30 let jsme nyní v novém paradigmatu souhry měnové a rozpočtové politiky, které je proinflační. Také mnoho faktorů, které by tlačily opačným – deflačním – směrem jako demografie, trh práce, globalizace nebo daňová politika, se po roce 2020 otočilo. Dnes se proto můžeme nacházet ve strukturálně inflačním prostředí. Stejně jako ve 40. nebo 70. letech dvacátého století reálně hrozí další inflační vlna. Šance, že skutečně udeří, by se zvýšila, pokud by Fed začal uvolňovat měnovou politiku příliš brzo, a zároveň by USA pokračovaly ve štědré rozpočtové politice společně se silným trhem práce. 

S další inflační vlnou by zákonitě přišlo i další zvyšování úrokových sazeb, které by způsobilo pokles akciových trhů. Investoři by proto měli zůstat ostražití a brát v potaz, že ke snižování sazeb nemusí docházet tak rychle, jak ještě před pár měsíci očekávali. A jelikož ekonomika je silná a recese je zatím v nedohlednu, tak toto očekávání trhu může být skutečně příliš optimistické.

Jsme v paradoxní situaci, kdy investoři „s nadějí“ vyhlížejí špatné zprávy z americké ekonomiky. To se přesně ukázalo na konci prvního květnového týdne. Akciové indexy vzrostly poté, co data z pracovního trhu odhalila, že v USA vzniklo v dubnu méně míst, než se čekalo, a růst mezd v meziročním srovnání zpomalil.

Co hraje inflaci do karet?

Pokud totiž bude ekonomika nadále tak silná jako doposud a inflace přestane klesat k inflačnímu cíli, tak Fed může začátek snižování sazeb odložit nebo k němu přistoupit v menším rozsahu. Tento scénář na úrokových sazbách je stále více a více pravděpodobný, a to kvůli souhře těchto bodů:

1. Reálná ekonomika v USA je silná.

2. Globální průmyslový cyklus se otáčí do růstu. 

3. Trh práce v USA je, i přes dubnové škobrtnutí, nadále silný a tempo růstu mezd je stále pro-inflační. 

4. Akciové trhy jsou na svých maximech a „efekt bohatství“ podporuje odvážnější spotřebitelské chování. 

5. Domácnosti nešetří, ale utrácejí. 

6. Úvěrové podmínky bank se začínají uvolňovat. 

7. Globální výrobní struktura začíná znovu pokulhávat. 

8. Štědrá rozpočtová politika americké vlády, jejíž pokračování se očekává i po listopadových prezidentských volbách.

Snížení sazeb teď nemusí být ve hře

Toto vše jsou proinflační impulzy a rozhodně to nejsou známky toho, že by Fed měl brzo začít nějak výrazně snižovat úrokové sazby. Současný optimismus by měl být proto brán s rezervou. Je totiž možné, že letos Fed úrokové sazby vůbec nemusí snížit, anebo je sníží výrazně méně, než očekává trh a analytici.

Aby mohl růstový býčí trh pokračovat, musí své očekávání přehodnotit na více realistické úrovně. Takové vystřízlivění se neobejde bez určité korekce současných vysokých kurzů. Zároveň se tak vytvoří podhoubí pro další růstový trend, který bude už více odpovídat realitě. Pro investory je to důvod k opatrnosti i vyvážení akciového portfolia z cyklických sektorů, které by ze snižování sazeb těžily nejvíce, do defenzivnějších sektorů.

Dlouhodobé investory, jejichž investiční horizont má před sebou ještě řadu let, nemusí aktuální dění v podstatě trápit. Současné vysoké sazby zde nepochybně nezůstanou navždy a očekávaný prorůstový impuls v podobě jejich poklesu se jednou dostaví. Pokud se nestane tak rychle, jak trhy očekávají, a dojde k mírné korekci, může to být vítaná sleva pro navýšení pozic, dodává Michal Valentík, investiční analytik, Broker Trust.

Témata:  ekonomika inflace akciové trhy

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.