Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci si v příštím roce pohorší. Důchody mají stoupnout méně, než by odpovídalo inflaci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Penzisté se v příštím roce dočkají navýšení důchodu, které však podle všeho zaostane za celoroční průměrnou inflací. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes uvedlo, že průměrný důchod stoupne v roce 2025 na 21 094 korun, a to z letošní hodnoty 20 701 korun. 

Obě čísla představují celoroční průměry. Jedná se tedy o navýšení o zhruba 1,9 procenta. Takový nárůst však podle všeho zaostane jak za letošní celoroční průměrnou inflací, tak za tou roku příštího.

Podle dubnové prognózy ministerstva financí má letošní inflace činit 2,7 procenta, zatímco v příštím roce má jít o 2,4 procenta. Podle aktuální prognózy Česká národní banky má inflace letos dosahovat 2,3 procenta a v roce 2025 klesnout na rovná dvě procenta. Z prognóz obou institucí plyne, že dnes oznámené navýšení důchodů zaostane za inflací jak roku letošního, tak příštího.

Ani v jednom z případů ovšem nejde o propastný rozdíl. K zásadnějšímu zhoršení životní úrovně důchodců by tedy dojít nemělo.

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jurečka vyzval členské státy EU ke zrychlení vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

V Bruselu jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce.