Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční obchod ČR v červenci skončil ve schodku 7,2 miliardy korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zahraniční obchod Česka vykázal v červenci schodek 7,2 miliardy korun, v meziročním srovnání tak byl jeho výsledek o 21,3 miliardy horší. Na bilanci se negativně podepsala zejména vyšší hodnota dovozu ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na svém webu.

"Obchodní bilance skončila v červenci záporným výsledkem. Hlavní příčinou byl vysoký meziroční růst hodnoty dovozu, a to především v důsledku vyšší cenové hladiny u ropy a zemního plynu. Nepříznivě zapůsobilo i prohloubení deficitu bilance se základními kovy, chemickými látkami a přípravky," uvedla k červencovým výsledkům obchodu Česka s cizinou ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Vývoz v prvním prázdninovém měsíci meziročně stoupl o 4,3 procenta na 299,8 miliardy Kč a dovoz o 12,3 procenta na 307,1 miliardy. Letošní červenec měl o dva pracovní dny méně než loňský, podotkli statistici.

Schodek obchodování s ropou a zemním plynem, které nepříznivě ovlivnilo v červenci zahraniční obchod, byl podle ČSÚ meziročně vyšší o 6,8 miliardy korun. Deficit bilance obchodu se základními kovy proti stejnému loňskému období vzrostl o 5,2 miliardy Kč a s chemikáliemi o 2,4 miliardy. O 3,2 miliardy se pak snížil přebytek bilance obchodování s motorovými vozy a u elektrických zařízení se výsledek obchodu zhoršil přechodem z aktiva do pasiva o 2,4 miliardy.

Naopak příznivý vliv na konečný stav zahraničního obchodu mělo zejména obchodování s produkty souvisejícími s odpady, které vykázalo meziročně vyšší přebytek o 1,6 miliardy. U komodit ze skupiny elektřina, plyn a pára přebytek meziročně stoupl o 1,3 miliardy.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila v červenci přebytkem 44,2 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 5,4 miliardy. Největší pokles aktiva, o 3,2 miliardy, byl podle ČSÚ zaznamenán v obchodě s Německem. S Nizozemskem kleslo o 1,6 miliardy a se Slovenskem o miliardu Kč.

U obchodu s mimounijními státy meziročně vzrostl schodek o 15,7 miliardy korun na 49,5 miliardy. Přechodem z aktiva do pasiva se o 5,8 miliardy Kč zhoršil výsledek obchodu s Ruskem a o 2,4 miliardy s Tureckem. Deficit obchodu s Japonskem se prohloubil o 2,7 miliardy korun, doplnili statistici.

ČSÚ dnes zveřejnil i definitivní údaje o zahraničních obchodu za loňský rok. Podle nich bilance obchodování ČR se zahraničím skončila přebytkem 179,9 miliardy Kč ve srovnání s 145,7 miliardy v roce 2019. Předběžné údaje, které úřad zveřejnil v únoru, uváděly loňský přebytek téměř 190 miliard korun. Vývoz i dovoz se ale meziročně v roce 2020 snížily, podle konečných údajů vývoz klesl o 5,7 procenta na 3,483 bilionu Kč a dovoz o 6,9 procenta na 3,303 bilionu Kč.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy