Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční obchod ČR v červenci skončil ve schodku 7,2 miliardy korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zahraniční obchod Česka vykázal v červenci schodek 7,2 miliardy korun, v meziročním srovnání tak byl jeho výsledek o 21,3 miliardy horší. Na bilanci se negativně podepsala zejména vyšší hodnota dovozu ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na svém webu.

"Obchodní bilance skončila v červenci záporným výsledkem. Hlavní příčinou byl vysoký meziroční růst hodnoty dovozu, a to především v důsledku vyšší cenové hladiny u ropy a zemního plynu. Nepříznivě zapůsobilo i prohloubení deficitu bilance se základními kovy, chemickými látkami a přípravky," uvedla k červencovým výsledkům obchodu Česka s cizinou ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Vývoz v prvním prázdninovém měsíci meziročně stoupl o 4,3 procenta na 299,8 miliardy Kč a dovoz o 12,3 procenta na 307,1 miliardy. Letošní červenec měl o dva pracovní dny méně než loňský, podotkli statistici.

Schodek obchodování s ropou a zemním plynem, které nepříznivě ovlivnilo v červenci zahraniční obchod, byl podle ČSÚ meziročně vyšší o 6,8 miliardy korun. Deficit bilance obchodu se základními kovy proti stejnému loňskému období vzrostl o 5,2 miliardy Kč a s chemikáliemi o 2,4 miliardy. O 3,2 miliardy se pak snížil přebytek bilance obchodování s motorovými vozy a u elektrických zařízení se výsledek obchodu zhoršil přechodem z aktiva do pasiva o 2,4 miliardy.

Naopak příznivý vliv na konečný stav zahraničního obchodu mělo zejména obchodování s produkty souvisejícími s odpady, které vykázalo meziročně vyšší přebytek o 1,6 miliardy. U komodit ze skupiny elektřina, plyn a pára přebytek meziročně stoupl o 1,3 miliardy.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila v červenci přebytkem 44,2 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 5,4 miliardy. Největší pokles aktiva, o 3,2 miliardy, byl podle ČSÚ zaznamenán v obchodě s Německem. S Nizozemskem kleslo o 1,6 miliardy a se Slovenskem o miliardu Kč.

U obchodu s mimounijními státy meziročně vzrostl schodek o 15,7 miliardy korun na 49,5 miliardy. Přechodem z aktiva do pasiva se o 5,8 miliardy Kč zhoršil výsledek obchodu s Ruskem a o 2,4 miliardy s Tureckem. Deficit obchodu s Japonskem se prohloubil o 2,7 miliardy korun, doplnili statistici.

ČSÚ dnes zveřejnil i definitivní údaje o zahraničních obchodu za loňský rok. Podle nich bilance obchodování ČR se zahraničím skončila přebytkem 179,9 miliardy Kč ve srovnání s 145,7 miliardy v roce 2019. Předběžné údaje, které úřad zveřejnil v únoru, uváděly loňský přebytek téměř 190 miliard korun. Vývoz i dovoz se ale meziročně v roce 2020 snížily, podle konečných údajů vývoz klesl o 5,7 procenta na 3,483 bilionu Kč a dovoz o 6,9 procenta na 3,303 bilionu Kč.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy