Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výplaty dividend byly v prvním čtvrtletí rekordní, výhled je ale nejistý

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Objem vyplacených dividend se v prvním čtvrtletí zvýšil o 11 procent na 302,5 miliardy USD (téměř sedm bilionů Kč), což je rekord pro toto období. Hlavní podíl na tom měly těžařské a ropné společnosti. V nadcházejících měsících ale budou firmy čelit větším problémům, uvedla s odvoláním na zprávu britské firmy Janus Henderson agentura Reuters.

Výplaty akcionářům po poklesu v době pandemie jsou tak opět na vzestupu. Válka na Ukrajině, geopolitické napětí, vysoké ceny energií a komodit, prudké zrychlení inflace a rostoucí úrokové sazby - to vše podle analytiků Janus Henderson pravděpodobně v nejbližší době ovlivní vyhlídky společností na výplaty dividend.

"Tyto těžkosti také znamenají větší nejistotu, která pravděpodobně ovlivní rozhodování společností. Dopad na dividendy se pravděpodobně projeví až po roce 2022, ale je důležité si uvědomit, že dividendy jsou mnohem méně proměnlivé než zisky," uvedla analytička Janus Henderson Jane Shoemakeová.

Podle Janus Henderson zaznamenaly v prvním čtvrtletí meziročně vyšší dividendy všechny sektory. Nejvyšší růst byl u těžebních a ropných společností, téměř o třetinu. V čele žebříčku největších světových plátců dividend se umístila společnost BHP následovaná švýcarskou farmaceutickou firmou Novartis. Na třetím místě skončila dánská přepravní společnost Maersk.

Celkem zvýšilo nebo udrželo dividendu na stejné výši 94 procent společností. Ve všech regionech se dividendy zvýšily o více než deset procent.

Za celý rok by podle odhadu Janus Henderson mohlo být na dividendách vyplaceno 1,54 bilionu USD. To je o 4,6 procenta více než v roce 2021 a o více než pětinu více než v roce 2020. Od roku 2009, kdy Janus Henderson začal svůj dividendový index sledovat, se dividendy více než zdvojnásobily.

Témata:  akciové trhy finance

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.