Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna dala šanci prodloužení dovolené na pět týdnů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Sněmovna dala šanci návrhu KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. ODS a TOP 09 neprosadily v dnešním prvním čtení zamítnutí novely zákoníku práce už v úvodním kole. Předlohou se nyní bude zabývat sociální a rozpočtový výbor.

Komunisté poukazují na to, že zaměstnanci, jejichž odměňování je závislé na státním rozpočtu, mohou čerpat pět týdnů ročně už nyní. Novela by podle nich nynější nerovnost odstranila. V dnešní debatě ji podpořil Roman Sklenák z ČSSD. "Ročně odpracujeme o 300 hodin více než Francouzi a o 400 hodin více než Němci. ČSSD usiluje o tento krok už řadu let," řekl.

Naopak předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek varoval před dopady na zaměstnavatele, delší dovolená by měla podle něho zůstat jako benefit. Návrh na zamítnutí novely podpořilo 30 ze 177 přítomných poslanců zejména z řad ODS a TOP 09 a přijat nebyl.

Někteří poslanci varovali před tím, že delší zákonná dovolená může ohrozit některé provozy. David Kasal (ANO) zmínil nemocnice. "Může mít vliv na zajišťování zdravotních služeb," uvedl.

Kabinet ANO a ČSSD se loni v prosinci na stanovisku k předloze neshodl. Proti prodloužení základního nároku na dovolenou vystupovala Hospodářská komora. Uváděla, že náklady zaměstnavatelů by vzrostly zhruba o 35 miliard korun. Zvýšení výměry dovolené podle komory mzdové náklady zvedne hned dvakrát. Vedle dovolené pro jednoho zaměstnance bude muset zaměstnavatel vyplatit mzdu dalšímu, který bude pracovat místo zaměstnance na dovolené.

Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by předloha KSČM ponechala. Nezměnila by délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů.

Témata:  dovolená zaměstnanci zaměstnavatelé lidé

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy