Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst české ekonomiky letos zrychlí na 4,4 procenta, odhaduje Evropská komise

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst české ekonomiky letos proti loňsku na rozdíl od většiny ostatních zemí Evropské unie zrychlí. Vyplývá to z dnešní makroekonomické prognózy Evropské komise (EK), podle níž dosáhne letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) 4,4 procenta. Loni podle komise české hospodářství vzrostlo o 3,3 procenta.

Na příští rok Brusel očekává růst české ekonomiky o 3,9 procenta. To je stejně jako letos nad odhadovaným průměrem celé evropské sedmadvacítky.

Komise nijak nezměnila svůj předchozí odhad letošního růstu z listopadu. Stejně jako loni, kdy se česká ekonomika vrátila k růstu po předloňském bezprecedentním poklesu způsobeném pandemií, bude letos hlavní hnací silou růstu spotřeba domácností. Tu podpoří nadále vysoká úroveň zaměstnanosti, která by i letos měla patřit k nejvyšším v EU.

Na spotřebě se ale patrně negativně projeví růst cen, zejména vyšší náklady domácností na platby za energie. Ty by se podle komise mohly začít stabilizovat ve druhé polovině roku. I tak ovšem průměrná celoroční inflace letos podle komise v České republice vzroste na 5,8 procenta z loňských 3,3 procenta a výrazně převýší odhadovaný letošní unijní průměr 3,9 procenta.

Česká národní banka (ČNB) minulý týden zhoršila odhad vývoje ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká růst o tři procenta a příští rok o 3,4 procenta. V listopadové prognóze počítala na letošní rok s růstem o 3,5 procenta a na příští rok o 3,8 procenta.

Témata:  ekonomika

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy