Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst české ekonomiky letos zrychlí na 4,4 procenta, odhaduje Evropská komise

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst české ekonomiky letos proti loňsku na rozdíl od většiny ostatních zemí Evropské unie zrychlí. Vyplývá to z dnešní makroekonomické prognózy Evropské komise (EK), podle níž dosáhne letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) 4,4 procenta. Loni podle komise české hospodářství vzrostlo o 3,3 procenta.

Na příští rok Brusel očekává růst české ekonomiky o 3,9 procenta. To je stejně jako letos nad odhadovaným průměrem celé evropské sedmadvacítky.

Komise nijak nezměnila svůj předchozí odhad letošního růstu z listopadu. Stejně jako loni, kdy se česká ekonomika vrátila k růstu po předloňském bezprecedentním poklesu způsobeném pandemií, bude letos hlavní hnací silou růstu spotřeba domácností. Tu podpoří nadále vysoká úroveň zaměstnanosti, která by i letos měla patřit k nejvyšším v EU.

Na spotřebě se ale patrně negativně projeví růst cen, zejména vyšší náklady domácností na platby za energie. Ty by se podle komise mohly začít stabilizovat ve druhé polovině roku. I tak ovšem průměrná celoroční inflace letos podle komise v České republice vzroste na 5,8 procenta z loňských 3,3 procenta a výrazně převýší odhadovaný letošní unijní průměr 3,9 procenta.

Česká národní banka (ČNB) minulý týden zhoršila odhad vývoje ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká růst o tři procenta a příští rok o 3,4 procenta. V listopadové prognóze počítala na letošní rok s růstem o 3,5 procenta a na příští rok o 3,8 procenta.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

28. května 2025 12:18

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.