Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roste inflace, zdražuje jídlo i energie. Hrozí růst problémů se splácením úvěrů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cenová hladina letí strmě vzhůru, jídlo je citelně dražší, energie a pohonné hmoty jakbysmet. A vyhlídky na nejbližší období přinášejí spíše další růst. Vzhledem k tomu, že v současnosti pouze 19 % lidí bez problémů pokryje zvýšení nákladů ze svého platu, čekají se problémy v domácích rozpočtech. Mnoho lidí nebude schopno splácet své závazky, zejména úvěry a hypotéky. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif se 64 % lidí obává finančních ztrát.

Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zrychlila meziroční inflace v ČR v dubnu na 14,2 z březnových 12,7 procenta. Růst spotřebitelských cen tak byl nejvyšší od května 1998, kdy dosáhl 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, ty byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Také výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Kvůli růstu cen musí své výdaje omezovat velká část společnosti. Vyšší ceny energií přinášejí omezení pro zhruba polovinu domácností. U potravin a pohonných hmot to jsou zhruba dvě pětiny, říká průzkum společnosti Kantar CZ.

Pokles cen nyní experti neočekávají. Nejbližší týdny mají naopak přinést další zdražování. Ceny energií a všech dalších vstupů strmě rostou a zlom je zatím v nedohlednu. V letošním roce je očekáváno zdražení potravin o 30 %.

Tato situace má vliv na finanční jistotu Čechů. Podle výsledků ankety Profesia.cz má již více než třetina lidí v souvislosti s růstem životních nákladů výrazné finanční problémy. Brigádami nebo druhým zaměstnáním se potřebné prostředky snaží získat 16 % respondentů, dalších 21 % situace nutí hledat zaměstnání s vyšším výdělkem, protože jejich současná mzda na pokrytí nákladů nestačí.

Dalších 21 % ještě nemá zcela jasno – pociťují finanční tlak, ale ještě si nejsou jistí, jak v příštích měsících vyjdou s penězi. Jen o něco více než pětina respondentů (23 %) uvedla, že zvýšené základní náklady sice utáhnou, ale budou muset zvažovat další výdaje. Dluhy českých domácností jsou již nyní na enormní výši.

Další nárůst problémů se splácením úvěrů a hypoték se dá v nejbližší době očekávat. „Podle současných dat BNP Paribas Cardif se lidé stále více pojišťují proti neschopnosti splácet své závazky. V meziročním srovnání to nyní představuje 11% nárůst. V současnosti je posilován obavami z nejisté ekonomické situace,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Témata:  inflace ekonomika finance

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.