Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ropa zlevňuje, trh se obává dopadů lockdownu na poptávku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny ropy dnes na světových trzích výrazně klesaly, než se jejich propad odpoledne zmírnil. Vliv mají především obavy, že takzvaný lockdown, tedy plošná uzávěra zaváděná v některých evropských zemích kvůli rychlému šíření nového koronaviru, sníží poptávku.

Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 SEČ ztrácela asi 1,3 procenta a pohybovala se kolem 37,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak ve stejnou dobu odepisovala asi 1,6 procenta zhruba na 35,20 dolaru za barel.

Některé evropské země znovu zavádějí plošné uzávěry ve snaze omezit šíření koronaviru, protože nárůst počtu nakažených minulý měsíc markantně zrychlil.

"Počet plošných uzávěr spolu s poptávkou v zemích, které je zavedly, dopadne ničivě na poptávku, zhorší rovnováhu a zatíží už tak křehký trh," řekla agentuře Reuters analytička Paola Rodriguezová-Masiuová ze společnosti Rystad Energy.

Firmy, které s ropou obchodují, očekávají další pokles poptávky, ale jejich odhady se liší. Zatímco společnost Vitol má za to, že v zimě se poptávka sníží na 96 milionů barelů denně, společnost Trafigura poptávku odhaduje pouze na 92 milionů barelů ropy denně.

Krize způsobená šířením nového koronaviru a přechod na obnovitelné zdroje energie podle společnosti Rystad Energy poptávku po ropě ovlivní trvale. Poptávka po této surovině podle této konzultační společnosti vyvrcholí v roce 2028, a to objemem 102 milionů barelů denně. Před pandemií covidu-19 předpovídal Rystad Energy vrchol poptávky 106 milionů barelů ropy denně v roce 2030.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent leden 37,46 37,94 New York - NYMEX WTI prosinec 35,23 35,79

Témata:  ropa

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy