Prvních více než 100 zaměstnanců OKD, které od 1. ledna převzal státní podnik Diamo, absolvovalo propouštěcí pohovory. Skončit má celkem 549 lidí. Podnik převzal od OKD s utlumovanými doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát také dalších 200 zaměstnanců, které převedl do svého nově vytvořeného odštěpného závodu Darkov. ČTK to řekla mluvčí Diama Jana Dronská.
Většina propouštěných zaměstnanců odejde po dohodě. "V případě ukončení pracovního poměru dohodou může zaměstnanec obdržet až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku, v případě ukončení pracovního poměru výpovědí pouze maximálně čtyřnásobek," uvedla Dronská. Výše odstupného závisí i na počtu odpracovaných let.
Propuštění zaměstnanci mají nárok i na státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů útlumu hornictví. Zástupci Diama jim při pohovorech poskytnou potřebné formuláře. Pro horníky, kteří pracovali pod zemí, činí příspěvek 8000 korun měsíčně, pro zaměstnance z povrchových pracovišť 5300 korun. "Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se bude i nadále vyplácet tři měsíce až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka," doplnila Dronská.
Propouštěcí pohovory se konají na pěti místech, tam, kde zaměstnanci dosud pracovali. Naplánovány jsou do 12. ledna. Na konci února se OKD kvůli neekonomičnosti chystá ukončit těžbu v dolech Darkov a ČSA a propuštěny tak budou další stovky lidí. Pod Diamo přejde dalších zhruba 500 lidí.
Ředitel odštěpného závodu Darkov Josef Lazárek uvedl, že hlavní náplní práce 200 nyní převáděných zaměstnanců bude zajištění hladkého průběhu útlumových prací a zahlazování následků hornické činnosti v karvinské oblasti. "Závod Darkov má na starosti postupnou technickou likvidaci dolů, povrchových areálů, sanaci a rekultivaci jak povrchových areálů, tak odvalů a odkališť. Samozřejmě zajistíme také realizaci systému protimetanových opatření a čerpání důlních vod," uvedl Lazárek.
Náklady na útlum dolů OKD do roku 2035 mají dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun. Jsou v tom zahrnuty i náklady na zajišťování báňské záchranné služby a státní příspěvek pro propuštěné zaměstnance.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Od března zůstanou na Karvinsku v provozu už jen doly ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde má těžba skončit příští rok. Na konci roku pracovalo v dolech OKD i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 7000 lidí. Majitelem firmy je prostřednictvím své společnosti Prisko stát.
Témata: OKD
Související
30. června 2022 11:35
3. března 2022 9:56
9. listopadu 2021 8:59
20. ledna 2021 10:32
22. května 2020 12:28
18. prosince 2019 9:29