Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej osobních aut v EU v květnu prudce vzrostl, na úrovni před krizí není

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Prodej osobních automobilů v Evropské unii se v květnu meziročně zvýšil o 53,4 procenta na 891.665 vozů. Na svých internetových stránkách to dnes uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Na úrovni před pandemií ale trh ještě není, v květnu 2019 se zaregistrovalo 1,2 milionu vozů. Zvlášť výrazný nárůst zaznamenal automobilový trh ve Španělsku, za ním následuje Francie, Itálie a Německo. Česká republika vykázala nadprůměrný nárůst prodeje, a sice o 62,4 procenta.

Od ledna do května se poptávka po nových osobních vozech meziročně zvýšila o 29,5 procenta na 4,31 milionu vozidel. Prudký pokles z prvních dvou měsíců roku vyrovnal nárůst v březnu, dubnu a květnu. Každý ze čtyř největších automobilových trhů vykázal od začátku roku dvouciferný růst.

Prodej největší evropské automobilové skupiny Volkswagen se v květnu v EU v porovnání s předchozím rokem zvýšil o 71,8 procenta na 251.078 vozů. Prodej její české divize Škoda Auto byl ještě vyšší - meziročně stoupl o 73,7 procenta na 53.238 vozů. Nárůst prodeje zaznamenali všichni sledovaní výrobci s výjimkou japonské společnosti Mitsubishi.

Témata:  auta

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.