Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč Tesla zanevírá na bitcoiny?

Bitcoin, virtuální měna
Bitcoin, virtuální měna
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Tesla přestala přijímat bitcoiny pravděpodobně proto, aby mohla čerpat dotace obnovitelným zdrojům. Bidenova administrativa právě příslušný program rozšiřuje.

Automobilka Tesla se přihlásila do mnohamiliardového dotačního programu podpory obnovitelných zdrojů, uvádějí zdroje agentury Reuters. Administrativa prezidenta Joea Bidena jej totiž nyní hodlá rozšířit nejvýraznějším způsobem od jeho vzniku za vlády administrativy prezidenta George Bushe mladšího. Mohla by tak do něj zahrnout právě i Teslu a další výrobce elektromobilů.  

Dotační program by Tesle „přihrával“ značný objem finančních prostředků na bázi, která svojí podobou připomíná systém emisních povolenek Evropské unie. Jejich cena se právě dnes drží třetí den v řadě na absolutním historickém rekordu, když přesahuje 55 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší.  

Ve Spojených státech by z hlediska Tesly program fungoval tak, že by vydávala povolenky, které by od ní nakupovaly firmy z tradičního odvětví fosilních zdrojů, které tudíž mají výraznou uhlíkovou stopu. Tesla – coby reprezentant „čisté energie“ – by tak za peníze například ropných rafinérií mohla rozšiřovat svůj vlastní byznys. Nejen elektromobily samotné, ale i například síť nabíjecích stanic, do nichž rovněž investuje. Zvýšení hustoty pokrytí země nabíjecími stanicemi pochopitelně podporuje poptávku po elektromobilech, neboť je činí uživatelsky přívětivější a konkurenceschopnější vůči vozům s tradičním pohonem.  

Přihlášku Tesly do dotačního programu bude posuzovat americká Agentura pro ochranu životního prostředí. Zakladatel, šéf a největší akcionář Tesly Elon Musk, druhý nejbohatší člověk světa a celosvětově velevlivná osobnost sociálních sítí, ovšem vlastně až do předvčerejšího dnes veřejně vyslovoval silnou podporu kryptoměnám typu bitcoinu nebo dogecoinu. Navíc začátkem letošního roku Tesla ve své výroční zprávě zveřejnila informaci, že do bitcoinu investovala půldruhé miliardy dolarů a že bitcoin bude přijímat coby platební prostředek při koupi svých vozů, jak nakonec také učinila. Předevčírem však Musk kryptokomunitu šokoval svým tweetem, že od přijímání bitcoinových plateb Tesla upustí. Jako důvod uvedl vysokou energetickou náročnost těžby a provozu bitcoinu a jeho neblahý dopad na životní prostředí. Své odvrácení od bitcoinu korunoval dalším tweetem, v němž otevřeně podpořil myšlenku uhlíkové daně.  

Musk tedy svým jednáním z posledních hodin a dní evidentně zvyšuje šance na přijetí Tesly do zmíněného rozšiřujícího se dotačního programu. Úředníci Bidenovy administrativy Tesle, resp.Muskovi zjevně naznačili, že bude-li se tak výrazně stavět za energeticky náročné kryptoměny, nemusí na dotace dosáhnout.  

Témata:  Tesla Bitcoin

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.