Pohonné hmoty v příštím týdnu zlevní. Situace v Rudém moři se totiž již nezhoršuje

Komentář Lukáše Kovandy: Ropa Brent v posledních třiceti dnech zdražila o 5,6 procenta, ale většina tohoto zdražení je již v cenách pohonných hmot zahrnuta. V posledních čtrnácti dnech ropa naopak zlevňuje, o více než čtyři procenta. V příštích sedmi dnech by tedy měly mírně převažovat tlaky na zlevnění pohonných hmot v ČR.

Ilustrační fotografie
reklama

A to i vzhledem k tomu, že kurs koruny k dolaru je od poloviny loňského listopadu poměrně stabilizovaný. Klíčovým důvodem zlevnění ropy je fakt, že nedochází k výraznějšímu vystupňování krize v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů.

Ta tak zhusta musí obeplouvat Afriku, aby se vyhnula Rudému moři, čímž pádem nemohou využít Suezský průplav. Přeprava ropy se tak prodlužuje a prodražuje. Nicméně nyní se zdá, že současná míra obtíží v Rudém moři je již v ceně ropy zaceněna, pročež její cena v posledních dvou týdnech klesá. V příštím týdnu by proto měly mírně zlevnit jak benzín, tak nafta u českých čerpacích stanic, a to v rozsahu 10 až 20 haléřů na litr.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky