Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie způsobila největší odstávku průmyslu od 40. let, shodují se experti

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Historici a odborníci mají za to, že odstávka těžkého průmyslu vyvolaná současnou pandemií koronaviru nemá obdoby od 40. let minulého století. Po odvětvích, která se zaměřují na služby, se krize přesouvá po obou stranách Atlantiku na výrobu. Dřívější odstávky průmyslu v Číně se projevily v dodavatelských řetězcích po celém světě. Provoz v posledních dvou týdnech začaly zastavovat či omezovat automobilky v Evropě i ve Spojených státech a je možné, že světové hospodářství už je v recesi. Píše o tom agentura Bloomberg.

"Nevím, jestli najdeme v nedávné historii analogii. Tou nejlepší je možná druhá světová válka," poznamenala Kristin Dziczeková z michiganského institutu Center for Automotive Research (CAR). "Všechny automobilky? Ve všech regionech světa? Myslím, že něco takového se ještě nikdy nestalo," dodává.

Timothy Guinnane, který se na Yaleově univerzitě zabývá hospodářskými dějinami, je toho názoru, že lepší paralelu představuje období po roce 1945, zejména poválečné Německo, "kde se na pár měsíců zastavila celá země".

Guinnane připomíná, že situace v Evropě a v USA se odvíjí podle čínského vzoru, kde se život po šestitýdenní odstávce začal vracet k normálu. Zdůrazňuje také, že zatím není jasné, zda bude mít pandemie dlouhodobý dopad na americké hospodářství. "Pokud bychom se toho viru mávnutím rukou zítra zbavili, za týden bychom dosáhli normálu," říká historik. "Takže to není jako válka," uzavřel.

Ekonomové banky JPMorgan Chase & Co proti tomu zprávu klientům o zpomalení světové ekonomiky nazvali Den, kdy se svět zastavil. "Není už žádných pochyb o tom, že nejdelší zaznamenaný (hospodářský) rozmach v tomto čtvrtletí skončí," konstatovali.

Bloomberg v kontextu nynější odstávky připomíná, že už loňský rok nebyl kvůli americko-čínské obchodní válce pro mnoho výrobců po celém světě příznivý. Dopadalo na ně zvyšování cel a propad obchodních investic. Německo, tedy evropský průmyslový gigant, stálo před rozpukem pandemie na pokraji recese. Produkce amerických výrobců se loni snížila o 0,2 procenta.

Cesta vpřed, tedy to, co bude následovat, se jeví pochmurně, poznamenává Bloomberg. Průmyslová výroba v Číně se v lednu a únoru podle oficiální dat meziročně snížila o 15,7 procenta. Analytici i vláda v Pekingu teď očekávají nejpomalejší hospodářský růst od roku 1976, kdy zemřel Mao Ce-tug a skončila kulturní revoluce.

Témata:  ekonomika Koronavirus COVID-19 pandemie

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.