Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a komponentů a jejich zdražování potrvá minimálně do první poloviny roku 2022. Někteří dodavatelé začali zavádět kvóty na odběr materiálů, ale nejsou schopni garantovat jejich ceny a ani odhadnout, kdy přijde další zdražení, řekl dnes ČTK generální ředitel firmy Martin Dozrál. Podniku také chybí zaměstnanci a situace je podle něj ještě horší než před pandemií koronaviru.

"Jsme tak v paradoxní situaci, kdy nemáme tolik materiálu, kolik potřebujeme, ani nevíme kolik, kdy a za jakou cenu ho dostaneme. Nedokážeme tak rychle přizpůsobit takové nejistotě naše koncové ceny. Cena materiálů při objednání zákazníkem se může značně lišit od ceny, za níž skutečně v řádu týdnů dveře a zárubně vyrobíme. I když jsme se vyhýbali zdražování, nakonec jsme k němu museli sáhnout," uvedl.

Podle Dozrála se musí nejen firmy ve stavebnictví vypořádávat s tím, že když nepřijde potřebný materiál, musí svoji naplánovanou výrobu pozměnit. "Velmi často na denní bázi přizpůsobujeme výrobní plány a za pochodu přeorganizováváme výrobu. Vždy se snažíme, abychom dostáli závazkům a objednané produkty dodali v dohodnutém termínu," řekl.

Stavební materiály podle Dozrála často fyzicky nejsou a nezřídka je tak problém zajistit spolehlivé dodávky prakticky za jakoukoli cenu. Proto se také značně prodlužují realizace staveb. Podle Českého statistického úřadu vzrostly v srpnu meziročně spotřebitelské ceny o 4,1 procenta. "Někteří ekonomové však kritizují, že toto číslo je podhodnocené, protože nezahrnuje ceny domů i bytů, a to včetně novostaveb, do nichž se aktuální růst cen už plně promítl. Celková čtyřprocentní inflace není v historickém srovnání nic nevídaného, růst cen stavebních materiálů a v menší míře i prací ve výši 8,2 procenta se už běžným zvyklostem vymyká mnohem podstatněji," řekl ředitel.

Kromě materiálů chybí sušickému Solodooru také výrobní pracovníci. "Covid bohužel nepřinesl pročištění a narovnání trhu práce a situace je ještě horší než před pandemií. Někteří naši zaměstnanci uvízli v zahraničí a nemohou se vrátit zpět do ČR, úřady jak v zahraničí, tak v ČR pracují pomaleji, protože mají často omezené provozy," dodal generální ředitel.

Témata:  stavebnictví

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 1:05

Euro 7 vstupuje v platnost. Přísné normy a požadavky EU i pro elektormobily

Rada Evropské unie odhlasovala zavedení nové evropské normy Euro 7. To znamená nové limity emisí skleníkových plynů pro vozidla a přísné požadavky pro výrobce elektromobilů.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.