Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mračna se stahují, zlato však zůstává na výsluní

Zlato, ilustrační fotografie
Zlato, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Negativní ekonomické dopady koronaviru, na něž nás celé týdny připravovalo oslabování procyklických komodit, se rozšířily jako požár i na zbytek trhu. Minulý týden odstartoval americký Fed náhlým snížením sazeb o 50 bazických bodů, což přispělo k další panice na trzích, říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Během několika málo dní se výnosy vládních dluhopisů po celém světě propadly na svá rekordní minima a volatilita trhu se zlatem i akciového trhu vystřelila vzhůru. Dolar se totiž ocitl pod vážným tlakem, jak investoři opouštěli dlouhé pozice.Narušené globální zásobovací trasy a náhlá změna celosvětových spotřebních zvyklostí přispěly k tomu, že akcie aerolinek, restaurací, hotelů i letovisek po celém světě zamířily prudce dolů. Trh s ropou si prošel vlastní krizí, když se země OPEC snažily najít společnou řeč s Ruskem, aby zmírnily největší propad všeobecné poptávky od globální finanční krize. Čína už vykazuje první známky pomalého zotavování, a tak se pozornost upřela na největší světovou ekonomiku, tedy na USA. Pochroumané zdravotnictví i nezdravá pracovní kultura vyvolávají obavy, že se země nachází na pokraji vážné epidemie.Bezpečný přístav: Zlato

Uprostřed nejistoty a divokých změn nabídlo znovu bezpečné útočiště zlato. Díky největšímu týdennímu vzestupu od roku 2009 se dostalo v minulém týdnu na úroveň, které dosáhlo naposled před sedmi lety, a nechalo stříbro i platina daleko za sebou. Poměr mezi zlatem a stříbrem dosáhl 40letého maxima, konkrétně hladiny 96. Zatímco diskont platiny vůči zlatu dosáhl rekordních 820 USD za unci, než firma Anglo American Platinum oznámila snížení produkce, čímž podpořila její comeback.Vzestup zlata a jeho nadprůměrné výsledky způsobila dokonalá souhra příznivých faktorů. I když odhlédneme od poptávky po bezpečném útočišti, kolaps reálných výnosů amerických desetiletých pokladničních poukázek na -0,60 %, tedy na sedmileté minimum, náhlé oslabení dolaru, když začaly mizet rozdíly ve výnosech oproti ostatním měnám, i trvalé oslabení akciového trhu přispěly k tomu, že se zlato přiblížilo k 1700 dolarů za unci.Po neplánovaném snížení sazeb minulé pondělí ze strany amerického Fedu na 1,25 % očekával trh, že patrně dojde ještě ke snížení o dalších 50 bazických bodů v rámci pravidelné schůze FOMC 18. března. Dosavadní minimum bylo 0,20 % a je možné, že ho dosáhneme ještě před listopadovými volbami amerického prezidenta.

Nárůst volatility budí obavy

Zvýšené spekulativní pozice fondů vyvolávají jisté obavy, zda nedojde k výrazné korekci, pokud znovu vzroste volatilita tak jako minulý týden. Jestliže ke zvýšení volatility opravdu dojde, budou fondy, jejichž portfolio se zaměřuje na konkrétní úroveň volatility, nuceny snížit svou celkovou expozici. To se stalo minulý týden u zlata, když index Cboe VIX vyskočil na 40 % (nyní je 37 %).Nehledě na možné zvýšení volatility panují také jisté obavy ohledně udržitelnosti takřka rekordních dlouhých pozic. V týdnu před 25. únorem dosáhly 285 000 lotů, i když následně jich část z trhu nepochybně odstranil již zmiňovaný nárůst indexu VIX. Když ale srovnáme délku s velikostí koláče, tj. s počtem otevřených pozic na trhu, vidíme, že pozice ještě ve srovnání s úrovněmi, kterých bylo dosaženo v posledních 12 letech, není nijak zvýšená.

Spotové zlato se chystalo na nejvyšší uzavření dne za sedm let, téměř 1700 USD za unci. Vzhledem k tomu, že tato úroveň již zohledňuje očekávané snížení sazeb o 50 bazických bodů, závisí případné další zhodnocení na další poptávce po bezpečném útočišti. Vzhledem k tomu tedy záleží další zhodnocení na výsledcích amerického akciového trhu, trhu s obligacemi a s dolarem.

Témata:  ekonomika zlato Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.