Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí chce koupit dámské vložky do rezerv. Stát by však měl mít nyní, když musí více šetřit, jiné priority

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Ministerstvo financí se snaží pokračovat ve svém boji s takzvanou menstruační chudobou. Dnes navrhne vládě, aby stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) zařadil mezi komodity, které jsou udržovány ve skladech pro případ živelních, válečných či jiných katastrof a krizí, také dámské menstruační potřeby.

Už loni koncem roku ministerstvo zvažovalo zlevnění dámských hygienických pomůcek snížením sazby DPH, a to ze stávající sazby 21 procent na sazbu desetiprocentní. Toto „vložkovné“ by veřejnou kasu vyšlo na 285 milionů korun ročně. K tomuto kroku se však úřad nakonec neuchýlil.  

Celkově se nelze zbavit dojmu, že ministerstvo si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje ke snaze, „o které se prostě bude hodně mluvit“, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží. Správa státních hmotných rezerv by měla mít jiné priority, když je třeba spíše šetřit, a to přesto, že pořízení dámských vložek do rezerv státu by jeho kasu vyšlo na 24 milionů korun, což je relativně zanedbatelná částka, vzhledem k celkovému objemu veřejných výdajů.   

Témata:  menstruační vložky komentář

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy