Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un přiznal, že Severní Korea čelí nedostatku potravin. Kilogram banánů stojí v přepočtu 958 korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin kvůli malým výnosům v zemědělství. Zemi loni zasáhly silné tajfuny následované záplavami. "Potravinová situace lidí se stává napjatou," uvedl vůdce. K nedostatku potravin podle stanice BBC vedle počasí přispívají i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně.

Ceny potravin v zemi stoupají, kilogram banánů v hlavním městě vyjde na 45 dolarů (958 korun) a směnné kurzy zahraničních měn zaznamenávají prudké výkyvy, uvedl server NK News, který monitoruje dění v Severní Koreji.

Před rokem Severní Korea uzavřela své hranice ještě neprodyšněji než dříve kvůli obavám z šíření nemoci covid-19. Jedním z důsledků je výrazný propad obchodu s Čínou, na kterém závisí severokorejské zásobování potravinami, hnojivy a palivem, uvádí BBC.

Kim Čong-un před straníky vyzdvihl, že národní průmyslová produkce vzrostla o 25 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Plénum po vůdcově oznámení souhlasilo s tím, že hlavním bodem programu v následujících dnech bude "otázka směřování veškerého úsilí na zemědělství v tomto roce" a "vyrovnání se s vleklou protiepidemickou situací", uvádí NK News.

Již v dubnu severokorejský vůdce připustil hrozící útrapy a vyzval k přípravám na možný "namáhavý pochod", jak se v zemi označuje hladomor z konce 90. let. KLDR byla závislá na pomoci Sovětského svazu, po jeho rozpadu v roce 1991 začalo místní zemědělství stagnovat a upadat. Nedostatek potravin tehdy vedl k úmrtí až tří milionů lidí.

Témata:  Kim Čong Un Severní Korea potraviny banány

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy