Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček: Klíčové je dostat do ekonomiky adekvátní množství peněz

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Do ekonomiky je klíčové dostat adekvátní množství peněz a udržet pracovní místa. Krizí se nedá proškrtat, řekl v televizi CNN Prima News ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Je podle něj potřeba také motivovat lidi, aby utráceli peníze. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše ale lidé kvůli malé podpoře vlády peníze nemají.

Piráti podle Bartoše představili plán na podporu ekonomiky v ČR. Vláda podle něj neřeší například otázku malých a středních podnikatelů nebo lidí, kteří pracují na dohody a peníze z vládní podpory zatím nedostali. Předseda ODS doplnil, že je důležité, aby se k lidem dostaly peníze, aby nezkrachovaly firmy a aby krizi vyvolanou epidemií koronaviru zvládli také živnostníci. Oba kritizovali vládní opatření jako pomalá.

Podle Hamáčka dělá vláda maximum možného, u vyplácení peněz ale musí být nastaven mechanismus kontroly. Stát podle ministra nemůže odškodnit každého, kdo byl vládními opatřeními proti epidemii postižen. "To by vedlo ke státnímu bankrotu," řekl Hamáček.

Upozornil, že česká ekonomika je navázána na německou, tudíž budoucí vývoj závisí také na tom, jak Německo krizi zvládne. Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že prioritou jsou pro něj nyní investice. Evropská unie se podle něj také musí z krize zotavit co nejdříve.

Témata:  Jan Hamáček ekonomika Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.