Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské akcie prudce padají, nejvíce ztrácejí banky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropské akcie zahájily týden masivním propadem, nejvíce ztrácejí banky a letecké společnosti, z nichž některé odepisují až 30 procent. Trh reaguje na obavy z hlubokých dopadů pandemie způsobené novým koronavirem, která se šíří Evropou. Situaci nezlepšila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank světa.

Panevropský akciový index STOXX 600 po okamžitém, více než čtyřprocentním propadu asi půl hodiny po zahájení odepisoval zhruba 8,2 procenta a nacházel se blízko 275 bodů. Index je teď nejníže minimálně za sedm let.

Trh vyhodnocuje také překvapivý krok americké centrální banky (Fed), která v neděli večer srazila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu a obnovila masivní program kvantitativního uvolňování. V jeho rámci začne za zhruba 700 miliard dolarů (16,6 bilionu Kč) nakupovat vybrané dluhopisy, aby maximálně podpořila finanční systém a dodala mu likviditu.

Akcie letecké společnosti easyJet odepisují asi 27 procent, zatímco společnost IAG, což je mateřský podnik British Airways, ztrácí 22 procent. Aerolinky Air France-KLM odepisují kolem 17 procent, pořadatel zájezdů TUI asi 28 procent.

Největší ztráty mají burzy v Madridu a Paříži. Španělsko a Francie totiž následují Itálii a prakticky se izolovaly od zbytku světa. Index madridské burzy IBEX ztrácí 7,8 procenta na 6112 bodů, index pařížské burzy CAC 40 odepisuje 7,6 procenta na 3806 bodů. Ve střední a východní Evropě je situace obdobná. Pražská burza podle indexu PX po zahájení odepisovala asi 6,2 procenta na 774,30 bodu.

Témata:  ekonomika akcie Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.