Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomové mají vrásky na čele. Prudce klesla nabídka volných pracovních míst

Úřad práce, ilustrační fotografie
Úřad práce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Česká ekonomika mezičtvrtletně klesla o 3,6 %. Dopady koronaviru se začínají promítat i do nezaměstnanosti. Ta sice zatím neroste vysokým tempem, ale prudce klesá nabídka volných pracovních míst. Nyní jich je o 40 % méně než před pandemií. Sehnat práci v gastronomických službách či cestovním ruchu je téměř nemožné. Nabízí se tak rekvalifikace, jelikož v IT a retailu firmy hledají zaměstnance stále.

Ekonomové mají vrásky na čele. Tak špatná čísla za první kvartál viděli naposledy v roce 2009, kdy vrcholila recese spojená s finanční krizí. Tenkrát ovšem šlo o vrchol, nyní jde o začátek. Podle nich budou výsledky v dalším období ještě horší. Česká národní banka připouští roční osmiprocentní propad, ale pracuje i s variantou poklesu až o 13,5 %. Firmy vyčkávají a pomalu začínají propouštět.

Více lidí bez práce, méně volných míst

Jestli si do nedávna personalisté lámali hlavu nad tím, jak obsadit volná místa, teď jsou v docela jiné situaci. Míra nezaměstnanosti sice v dubnu stoupla pouze o 0,4 %, tedy na 3,4 %, ale rapidně ubylo inzerovaných pozic. „V dubnu šlo o 40% pokles,“ uvádí Michal Nosek z pracovního portálu Profesia. K odvětvím, kde v současnosti téměř není možné sehnat práci, patří gastronomické služby a cestovní ruch. Právě v nich došlo k největšímu propouštění a další se očekává. Podle některých odhadů nepřežije pandemii koronaviru až třetina restaurací.

V IT je stále hlad po odbornících

To v retailu a IT je situace zcela odlišná. Maloobchod zažil během minulých týdnů nebývalý nápor a IT stále bojuje s nedostatkem specialistů. „Před krizí sháněly firmy 30 tisíc ajťáků. Poptávka byla obrovská, ale chyběli lidé. To se nyní obrací,“ říká Andrea Šebková, Software HR Lead ze společnosti VORK Consulting, která poskytuje personální služby a organizuje školení či workshopy, a dále doplňuje: „I v tomto oboru nabídka volných míst klesla. Takže jestli se předtím podniky zaměřovaly primárně na technické znalosti kandidátů, nyní díky možnosti výběru více řeší soft skills a osobnosti kandidátů, aby jim zapadli do týmu.“

Jelikož se v IT propouštělo minimálně, tak nabídka práce stále o něco převyšuje poptávku. „V porovnání s ostatními odvětvími patří IT dlouhodobě k těm nejstabilnějším a nejlukrativnějším,“ poznamenává Barbora Wachtlová, provozní ředitelka ze společnosti Green Fox Academy, která organizuje kurzy Junior programátora, a doplňuje: „Navíc pandemie v mnohých firmách urychlila digitalizaci, čímž přiměla podniky využívat nejmodernější technologie a ty vyžadují někoho, kdo se o ně bude starat.“

To potvrzuje i Andrea Šebková z firmy VORK Consulting: „Společnosti pochopily, že jejich zaměstnanci dokážou být efektivní i při práci z domova. Mnohé podniky tak aktuálně uvažují, že by home office zavedly dlouhodobě, třeba v podobě dvou dnů v týdnu. Typickým případem jsou třeba banky.“

Nejvyšší čas na rekvalifikaci

V nejbližší době tak na trhu práce nastane situace, kdy na jedné straně budou lidé, kteří mají problém s uplatněním ve svém oboru, a na druhé pak firmy marně hledající zaměstnance. Východiskem pro všechny může být rekvalifikace. Může totiž trvat roky, než se zasažená odvětví vrátí tam, kde byla před krizí. Proto není důvod čekat a zbytečně ztrácet čas.

„Je samozřejmě potřeba vše dobře zvážit, ale obavy nejsou na místě. My například absolventům našich rekvalifikačních kurzů dáváme 100% garanci, že jim zajistíme práci v oboru, jinak jim vrátíme školné,“ motivuje zájemce o IT Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a doplňuje: „V současnosti si lidé mohou vybrat z několika variant, od víkendových a večerních kurzů až po ty intenzivní, které jsou buď zcela online nebo mohou docházet do učeben. Mohou tak změnit kariéru už za 4,5 měsíce. Záleží zcela na nich, co jim bude nejvíce vyhovovat. Navíc v rámci kurzu si uchazeči kromě technických dovedností zlepší i své měkké dovednosti. Zlepší si prezentační schopnosti a naučí se také pracovat v týmu.“

Právě jistota nalezení uplatnění v oboru je nyní důležitější než kdy dříve. Stejně jako správná volba nového, a hlavně perspektivního oboru. V dalších měsících totiž očekává Ministerstvo práce a sociálních věcí, že by nezaměstnanost mohla stoupnout až k osmi procentům, jak postupně bude dobíhat program Antivirus s Kurzarbeitem. Ekonomika, která byla téměř zastavená, se pomalu rozbíhá a mnohé podniky začnou propouštět, aby přežily. Rekvalifikace se stane důležitou cestou, jak zvládnout následky pandemie a nezaměstnané vrátit zpět na trh práce. Zvýšení kvalifikace a nové dovednosti se stanou klíčem k uplatnění v nové éře, době pokoronavirové.

Témata:  ekonomika práce nezaměstnanost Úřad práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy