Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická nálada v EU se zhoršila, spotřebitelé jsou pesimističtější

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli. Očekávání domácností ohledně jejich budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, vyplývá z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice klesl o dva body na 94,6 bodu, plyne z podrobnějších údajů komise.

Evropské domácnosti i podniky v poslední době čelí růstu inflace, ke kterému velkou měrou přispívá zdražování energií v důsledku války na Ukrajině. Index spotřebitelské důvěry v EU v červnu klesl o 1,9 bodu na minus 24 bodů.

Index nálady ve stavebnictví se snížil o 2,1 bodu na 1,9 bodu. V průmyslu, ve službách a v maloobchodě se nálada v červnu rovněž zhoršila, ale méně výrazně.

Index ekonomické nálady v eurozóně se v červnu snížil o jeden bod na 104 bodů.

Ekonomové americké investiční banky Morgan Stanley dnes předpověděli, že ekonomika eurozóny v letošním čtvrtém čtvrtletí vstoupí do mírné recese. K růstu by se podle nich měla vrátit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Témata:  ekonomika EU

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 9:54

28. listopadu 2024 13:10

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.