Ekonomická nálada v EU se zhoršila, spotřebitelé jsou pesimističtější

Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli. Očekávání domácností ohledně jejich budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, vyplývá z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice klesl o dva body na 94,6 bodu, plyne z podrobnějších údajů komise.

Ilustrační fotografie
reklama

Evropské domácnosti i podniky v poslední době čelí růstu inflace, ke kterému velkou měrou přispívá zdražování energií v důsledku války na Ukrajině. Index spotřebitelské důvěry v EU v červnu klesl o 1,9 bodu na minus 24 bodů.

Index nálady ve stavebnictví se snížil o 2,1 bodu na 1,9 bodu. V průmyslu, ve službách a v maloobchodě se nálada v červnu rovněž zhoršila, ale méně výrazně.

Index ekonomické nálady v eurozóně se v červnu snížil o jeden bod na 104 bodů.

Ekonomové americké investiční banky Morgan Stanley dnes předpověděli, že ekonomika eurozóny v letošním čtvrtém čtvrtletí vstoupí do mírné recese. K růstu by se podle nich měla vrátit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Témata: ekonomika | EU | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky