Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická nálada v EU se v lednu kvůli pandemii zhoršila

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Ekonomická nálada v zemích Evropské unie i v eurozóně se v lednu zhoršila, méně příznivé jsou kvůli pandemii také vyhlídky u zaměstnanosti. Ve své pravidelné zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Vzhledem k pokračujícím uzávěrám ve většině zemí a souvisejícímu omezení ekonomických aktivit je horší nálada ve službách, maloobchodě i mezi spotřebiteli.

Index ekonomické nálady pro celou unii za leden klesl o 0,6 na 91,2 bodu, za eurozónu pak o 0,9 na 91,5 bodu. Poklesu celkové nálady nezabránilo ani zlepšení v průmyslu. Index očekávání u zaměstnanosti pak za unii klesl o 1,3 na 90,0 bodu, za samotnou eurozónu pak o 1,6 na 88,8 bodu.

Výsledek je nicméně lepší, než se čekalo. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpokládali, že index ekonomické nálady za eurozónu klesne na 89,5 bodu.

K nejvíce zasaženým sektorům ekonomiky patří služby, které jsou zároveň dominantní a na hrubém domácím produktu (HDP) eurozóny se podílejí asi dvěma třetinami. Jejich dílčí index klesl na minus 17,8 z předchozích minus 17,1 bodu, což je o trochu méně, než se čekalo. U průmyslu analytici žádnou změnu nálady nečekali, ve skutečnosti se tam ale nálada mírně zlepšila. Dílčí index pro tento sektor za leden vystoupil na minus 5,9 z prosincové hodnoty minus 6,8 bodu.

Mezi spotřebiteli se nálada rovněž dál zhoršuje. Dílčí index klesl na minus 15,5 z prosincové hodnoty minus 13,8 bodu. V maloobchodě nálada také prudce klesla, a to na minus 18,9 z minus 12,9 bodu.

Témata:  ekonomika EU

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 19:37

Vrací se zimní počasí. Do Česka už proudí arktický vzduch, může i sněžit

Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.