Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

EUR
EUR
Foto: Pixabay

Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Česko získá stejně jako ostatní země Evropské unie krizový balík peněz na základě svého plánu obnovy, který začátkem září schválily členské státy. Česká vláda se v něm zavázala investovat 41 procent peněz do klimaticky šetrných projektů, 23 procent pak do digitalizace. Tím vyhověla zásadním podmínkám komise, která po státech požadovala splnění přibližně desítky kritérií.

"Plán bude hrát klíčovou úlohu při podpoře směřování Česka k ekologičtější a digitálnější budoucnosti. Těší mě také značný důraz, který plán klade na posílení odolnosti českého zdravotnictví, aby bylo připraveno na budoucí výzvy," uvedla předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Česko má však podle hodnocení Bruselu stále nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů vrcholných politiků. České úřady proto musí nejpozději do poloviny příštího roku tyto potíže odstranit, jinak může přijít přinejmenším o část peněz z fondu. Ve střetu zájmů je podle závěrů auditu komise premiér Andrej Babiš, kvůli jehož přetrvávajícímu vlivu na holding Agrofert Brusel zastavil dotace ze strukturálních fondů pro firmy s ním spojené. Babiš to odmítá a tvrdí, že vložením firmy do svěřenských fondů vyhověl českým zákonům.

Témata:  evropská komise Česko ekonomika EUR

Související

Aktuálně se děje

10. června 2026 16:15

Radost bez bariér. Děti z Klokánku mohou znovu zdarma využívat pražské bazény

Hlavní město pokračuje v dlouhodobé podpoře dětí z Fondu ohrožených dětí (FOD) Klokánek. Díky spolupráci s městskou společností Trade Centre Praha, a.s. (TCP), která mimo jiné spravuje a provozuje Aquacentrum Šutka, Hloubětínský bazén a bazén na Strahově, byly dětem prodlouženy čipy umožňující bezplatný vstup do těchto areálů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Práce v kanceláři

Firmy je přehlížejí, přitom jsou nejvěrnější. Řeč je o zaměstnancích 55+

Česká pracovní síla stárne a boj o zkušené talenty se zostřuje. Přesto většina firem stále nemá strategii, jak pracovníky ve věku nad 55 let získávat, rozvíjet a udržet, což ukazuje průzkum Randstad HR Trends 2026. Jde přitom o generaci, která vykazuje nejvyšší loajalitu a nejnižší fluktuaci. Data z dalšího průzkumu Workmonitor 2026 zase boří rozšířený stereotyp: tito pracovníci jsou často otevření i novým technologiím včetně umělé inteligence.