Důvěra v ekonomiku se nelepší a zůstává hluboko pod svým dlouhodobým průměrem

Souhrnný indikátor důvěry se v meziměsíčním srovnání snížil o 1,3 bodu na hodnotu 87,3, při současném poklesu obou svých složek, indikátoru důvěry podnikatelů o 0,7 bodu a indikátoru důvěry spotřebitelů o 3,5 bodu.

Ilustrační fotografie
reklama

Pokles důvěry zaznamenal ČSÚ v celé podnikatelské sféře. „Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku. Část z nich ale současně očekává v horizontu třech měsíců jejich zlepšení,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. „Z pravidelného čtvrtletního šetření v odvětvích služeb vyplynulo, že téměř třetina respondentů uvádí jako bariéru růstu produkce nedostatečnou poptávku. 28 % respondentů limitují v růstu produkce i jiné faktory související pravděpodobně
s preventivními protipandemickými opatřeními,“ doplnil J. Obst.

Rovněž mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku oproti prosinci snížila. „Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace,“ dodal Jiří Obst.

Témata: ekonomika | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky