Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB bude sledovat finanční problémy živnostníků kvůli koronaviru

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Česká národní banka (ČNB) bude spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), Českou bankovní asociací (ČBA) a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) sledovat možné finanční problémy malých podniků a živnostníků kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru. V případě potřeby mohou rozhodnout o poskytnutí peněžní pomoci pro tyto firmy. ČTK o tom dnes v tiskovém prohlášení informovala Česká bankovní asociace.

Dnes tyto subjekty vytvořily společnou "monitorovací platformu". "Ta bude sloužit k souhrnnému vyhodnocování finanční situace podnikových klientů z oblasti mikropodniků a osob samostatně výdělečně činných. Dále ke konzultování adekvátních opatření k podpoře finančních toků, nezbytných k udržení provozu firem, jejichž fungování a hospodaření je či bude postiženo v souvislosti s výskytem koronaviru v České republice," uvádí se v prohlášení.

Platforma bude zasedat tak často, aby to odpovídalo vývoji situace a potřebě na tuto situaci pružně reagovat.

"Účastníci setkání jsou zajedno v tom, že o přijímaných opatřeních bude informována Česká národní banka, a to zejména z úhlu pohledu její odpovědnosti za stabilitu finančního systému ČR," uvádí se dále v prohlášení.

V Česku je zatím 58 potvrzených případů nákazy. Český stát kvůli koronaviru od dnešních 18:00 zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zrušil výuku na všech školách v Česku s výjimkou mateřských škol. Opatření, která platí do odvolání, přijala Bezpečnostní rada státu.

Analytici uvedli, že s každým dalším vládním opatřením proti nákaze se stupňuje negativní dopad na ekonomiku. Záležet bude podle nich na délce trvání nákazy, dopady se mohou počítat v desetinách procenta hrubého domácího produktu (HDP).

"Úplný výpadek české ekonomiky na jeden den znamená ztrátu 4,05 miliardy korun a výpadek pro veřejné finance 1,45 miliardy korun. Takže dvoutýdenní karanténa, která by ochromila polovinu ekonomiky, by přišla na 20 miliard Kč, tedy 0,3 procenta HDP. Další negativní dopady může přinést panika a strach ochromující spotřebu domácností i firemní investice," uvedl analytik poradenské společnosti Deloitte David Marek.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) podnikatelé Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.