Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi drží své peněženky zavřené už osm měsíců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Komentář Tomáše Volfa: Tržby maloobchodníků v ČR za prosinec meziročně klesly o 7,3 %, což představuje výrazné zklamání a už osmý měsíc v řadě, kdy Češi utrácejí méně než před rokem. Meziměsíčně šly útraty Čechů dolů o 0,7 %.

Specializovaným prodejnám klesly meziročně tržby napříč odvětvími, jediným typem obchodu, kde tržby rostly jsou nespecializované prodejny s převahou potravin neboli klasické supermarkety, těm tržby vzrostly o 10,2 %. 

Fenomén snížení útrat není otázka jen českých spotřebitelů, ale stejný obrázek vidíme prakticky ve všech zemích. Tempo zdražování u nás sice polevuje, ale ceny jdou stále nahoru, jen pomaleji.

Důvody pro slabou poptávku domácností i firem jsou především vysoké ceny a také nejistota z toho, co přijde. Obava o budoucí příjmy v situaci, kdy spotřebitelé slyší, že nezaměstnanost bude stoupat, je logická a Češi se chovají správně když racionalizují své výdaje a nákupy dražších věcí odkládají.

ČNB drží svou základní sazbu na 7 %, což je úrok, který odrazuje řadu spotřebitelů od pořizování si věcí na úvěr.

Domácí spotřebitelé drží svou spotřebu na uzdě i v oblasti potravin, u kterých meziročně klesly tržby o 10,2 %. U nepotravinářského sortimentu to bylo „jen“ o 7,5 %.

Témata:  komentář ekonomika Peníze

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy