Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny ropy se navzdory dohodě o snížení těžby vyvíjejí smíšeně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se sice v neděli dohodli na snížení produkce, panují však obavy, že toto snížení nebude dostatečné k vykompenzování negativního dopadu koronaviru na poptávku.

Kolem 14:45 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 0,6 procenta na 31,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu naopak připisovala téměř půl procenta na 22,87 dolaru za barel.

Skupina těžařů nazývaná OPEC+ se v neděli dohodla na snížení těžby ropy v květnu a v červnu o 9,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny. Celosvětová spotřeba pohonných hmot se přitom v důsledku šíření koronaviru propadla o zhruba 30 procent, napsala agentura Reuters.

"Neočekáváme trvalé oživení cen ropy, dokud se ve třetím čtvrtletí neuvolní zadržovaná poptávka," uvedl analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas. Analytici z banky Citigroup předpokládají, že cena ropy Brent bude ve třetím čtvrtletí činit 35 dolarů za barel a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne 45 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent červen 31,30 31,48 New York - NYMEX WTI květen 22,87 22,76

Témata:  ropa USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy