Ceny ropy se navzdory dohodě o snížení těžby vyvíjejí smíšeně

Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se sice v neděli dohodli na snížení produkce, panují však obavy, že toto snížení nebude dostatečné k vykompenzování negativního dopadu koronaviru na poptávku.

Ilustrační fotografie
reklama

Kolem 14:45 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 0,6 procenta na 31,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu naopak připisovala téměř půl procenta na 22,87 dolaru za barel.

Skupina těžařů nazývaná OPEC+ se v neděli dohodla na snížení těžby ropy v květnu a v červnu o 9,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny. Celosvětová spotřeba pohonných hmot se přitom v důsledku šíření koronaviru propadla o zhruba 30 procent, napsala agentura Reuters.

"Neočekáváme trvalé oživení cen ropy, dokud se ve třetím čtvrtletí neuvolní zadržovaná poptávka," uvedl analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas. Analytici z banky Citigroup předpokládají, že cena ropy Brent bude ve třetím čtvrtletí činit 35 dolarů za barel a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne 45 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 31,30 31,48
New York - NYMEX WTI květen 22,87 22,76
Témata: ropa | usd | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky