Čekání na fiskální impuls jako čekání na Godota?

KOMENTÁŘ: Spojené státy označily Čínu za měnového manipulátora a otevřely další roční kolo jednání před uplatněním nových amerických sankcí. Centrální banky opět zachránily finanční trhy, když potvrdily, že zahajují nový cyklus uvolňování. Volatilita prudce vzrostla a dosáhla téměř svého maxima od začátku roku.

Ilustrační fotografie
reklama

Není tedy překvapením, že investoři hledají bezpečný přístav, zejména u zlata. Pokud jde o makroekonomiku, růst ani obchod se ve druhém pololetí pravděpodobně nezotaví a riziko recese evidentně vzrůstá, říká Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ve srovnání s předchozím měsícem se čínské makroekonomické vyhlídky příliš nezměnily. Občas se objevují nové známky stabilizace ekonomiky, avšak domácí poptávka zůstává slabá a problémy ve vývoji globálního obchodu ekonomice nadále ubližují. Náš hlavní ukazatel čínské ekonomiky, úvěrový impuls sledující tok nových úvěrů jako procento ekonomiky, je stále v kontrakci na mínus 3,8 % HDP. Odráží dopad problémů s likviditou na pevnině a regulačních opatření čínské centrální banky (POBC), která dopadají zejména na malé banky. I většina čínských ukazatelů výroby klesla, zejména pokud jde o produkci elektrické energie (-2,7 % meziročně k červenci), jedinou výjimkou je zřejmě objem železniční přepravy, která má stále dobré výsledky (9,1 % meziročně k červenci).

Ze zřejmých důvodů nepředpokládáme, že by nedávné zlepšení výrobního sektoru vydrželo. Nové exportní zakázky v červenci vzrostly jen mírně na 46,9, avšak z velmi nízké úrovně. Dynamika malých a středních podniků zůstává negativní. Většina zlepšení se týká větších společností, které se dokáží vyhnout clům a mají podíly na zahraničních trzích.

Roste riziko technické recese

Ve zbytku světa se vyhlídky pro mnoho zemí zhoršují. Všechny hlavní ekonomické oblasti (svět, rozvinuté trhy a rozvíjející se trhy) mají Markit PMI těsně okolo nebo pod 50 a žádná ze zemí G7 nemá PMI nad 51. V tuto chvíli je devět velkých ekonomik v recesi nebo na jejím pokraji: Argentina, Brazílie, Itálie, Jižní Korea, Mexiko, Německo, Rusko, Singapur a Velká Británie. Pro některé je to důsledek špatné politiky, pro jiné je to spojeno s posledním vývojem globálního obchodu. Řada analytiků z negativních makroekonomických dopadů příliš rychle viní obchodní válku. Nesnažíme se tento faktor zlehčovat, ale podle nás zpomalení čínské ekonomiky a skutečnost, že Čína nyní dováží ze zbytku světa daleko méně, představuje důležitější motory světového obchodu a rizika recese. Podíváme-li se na země, které letos s velkou pravděpodobností čeká technická recese – Německo, Jižní Koreu a Singapur – všechny mají poměrně vysokou expozici vůči Číně.

Na rozdíl od situace před několika měsíci se však nyní dopad zpomalení čínské ekonomiky neomezuje jen na výrobní sektor. V mnoha zemích, zejména v Německu, vidíme příznaky přenosu nákazy oslabení z výrobního sektoru do sektoru služeb. Nejnovější německý index PMI pro služby byl v srpnu na pěkných 54,4, ale stále pod svým letošním maximem 55,8. Mezera mezi výrobou a službami se bude v nadcházejících měsících zmenšovat a služby budou klesat, pokud se tedy vlády nerozhodnou realizovat pobídky pro podporu poptávky.

V září se budou všechny oči upírat na centrální banky

Všichni víme, že v nejbližší budoucnosti se trhy zaměří na zářijová jednání centrálních bank. Neočekáváme pozitivní výsledky, protože probíhající jednání mezi Spojenými státy a Čínou jen zvýší tlak na centrální banky, aby podpořily ekonomiku.

Jednání Fedu v Jackson Hole investorům potvrdilo, že centrální banky jsou připraveny opět zakročit, avšak nikdo se nenechá zmást předpokládaným dopadem nového kola opatření na reálnou ekonomiku. Dlouhodobé a krátkodobé úrokové sazby jsou nízké, mohou ještě klesnout, ale nijak dramaticky neovlivní finanční podmínky, které jsou už nyní velmi akomodativní. Opět vstupujeme do nové fáze protahování a předstírání. Tentokrát to však může být jiné, protože vlády vypadají, že ve snaze vyhnout se recesi jsou připraveny na fiskální impuls. Vzhledem k tomu, že fiskální politika je opět připravena převzít otěže, nás v nadcházejících týdnech čekají zajímavé diskuze o rozpočtu pro rok 2020.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky