Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čekání na fiskální impuls jako čekání na Godota?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ: Spojené státy označily Čínu za měnového manipulátora a otevřely další roční kolo jednání před uplatněním nových amerických sankcí. Centrální banky opět zachránily finanční trhy, když potvrdily, že zahajují nový cyklus uvolňování. Volatilita prudce vzrostla a dosáhla téměř svého maxima od začátku roku.

Není tedy překvapením, že investoři hledají bezpečný přístav, zejména u zlata. Pokud jde o makroekonomiku, růst ani obchod se ve druhém pololetí pravděpodobně nezotaví a riziko recese evidentně vzrůstá, říká Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ve srovnání s předchozím měsícem se čínské makroekonomické vyhlídky příliš nezměnily. Občas se objevují nové známky stabilizace ekonomiky, avšak domácí poptávka zůstává slabá a problémy ve vývoji globálního obchodu ekonomice nadále ubližují. Náš hlavní ukazatel čínské ekonomiky, úvěrový impuls sledující tok nových úvěrů jako procento ekonomiky, je stále v kontrakci na mínus 3,8 % HDP. Odráží dopad problémů s likviditou na pevnině a regulačních opatření čínské centrální banky (POBC), která dopadají zejména na malé banky. I většina čínských ukazatelů výroby klesla, zejména pokud jde o produkci elektrické energie (-2,7 % meziročně k červenci), jedinou výjimkou je zřejmě objem železniční přepravy, která má stále dobré výsledky (9,1 % meziročně k červenci).

Ze zřejmých důvodů nepředpokládáme, že by nedávné zlepšení výrobního sektoru vydrželo. Nové exportní zakázky v červenci vzrostly jen mírně na 46,9, avšak z velmi nízké úrovně. Dynamika malých a středních podniků zůstává negativní. Většina zlepšení se týká větších společností, které se dokáží vyhnout clům a mají podíly na zahraničních trzích.

Roste riziko technické recese

Ve zbytku světa se vyhlídky pro mnoho zemí zhoršují. Všechny hlavní ekonomické oblasti (svět, rozvinuté trhy a rozvíjející se trhy) mají Markit PMI těsně okolo nebo pod 50 a žádná ze zemí G7 nemá PMI nad 51. V tuto chvíli je devět velkých ekonomik v recesi nebo na jejím pokraji: Argentina, Brazílie, Itálie, Jižní Korea, Mexiko, Německo, Rusko, Singapur a Velká Británie. Pro některé je to důsledek špatné politiky, pro jiné je to spojeno s posledním vývojem globálního obchodu. Řada analytiků z negativních makroekonomických dopadů příliš rychle viní obchodní válku. Nesnažíme se tento faktor zlehčovat, ale podle nás zpomalení čínské ekonomiky a skutečnost, že Čína nyní dováží ze zbytku světa daleko méně, představuje důležitější motory světového obchodu a rizika recese. Podíváme-li se na země, které letos s velkou pravděpodobností čeká technická recese – Německo, Jižní Koreu a Singapur – všechny mají poměrně vysokou expozici vůči Číně.

Na rozdíl od situace před několika měsíci se však nyní dopad zpomalení čínské ekonomiky neomezuje jen na výrobní sektor. V mnoha zemích, zejména v Německu, vidíme příznaky přenosu nákazy oslabení z výrobního sektoru do sektoru služeb. Nejnovější německý index PMI pro služby byl v srpnu na pěkných 54,4, ale stále pod svým letošním maximem 55,8. Mezera mezi výrobou a službami se bude v nadcházejících měsících zmenšovat a služby budou klesat, pokud se tedy vlády nerozhodnou realizovat pobídky pro podporu poptávky.

V září se budou všechny oči upírat na centrální banky

Všichni víme, že v nejbližší budoucnosti se trhy zaměří na zářijová jednání centrálních bank. Neočekáváme pozitivní výsledky, protože probíhající jednání mezi Spojenými státy a Čínou jen zvýší tlak na centrální banky, aby podpořily ekonomiku.

Jednání Fedu v Jackson Hole investorům potvrdilo, že centrální banky jsou připraveny opět zakročit, avšak nikdo se nenechá zmást předpokládaným dopadem nového kola opatření na reálnou ekonomiku. Dlouhodobé a krátkodobé úrokové sazby jsou nízké, mohou ještě klesnout, ale nijak dramaticky neovlivní finanční podmínky, které jsou už nyní velmi akomodativní. Opět vstupujeme do nové fáze protahování a předstírání. Tentokrát to však může být jiné, protože vlády vypadají, že ve snaze vyhnout se recesi jsou připraveny na fiskální impuls. Vzhledem k tomu, že fiskální politika je opět připravena převzít otěže, nás v nadcházejících týdnech čekají zajímavé diskuze o rozpočtu pro rok 2020.

Témata:  ekonomika Saxo Bank

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy