Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blízkovýchodní konflikt: Bude hrozbou pro českou ekonomiku?

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Komentář Kryštofa Míška: V době, kdy eskalace mezi Izraelem a Hamásem trvá již několikátý týden, začínají se rýsovat obavy ohledně jeho dopadu na světovou ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka varují před rostoucími cenami ropy a inflačními tlaky, které by mohly ovlivnit i českou ekonomiku. Obě instituce přitom počítají s ekonomickým růstem v České republice v roce 2024 okolo 2,3 %. Ačkoli obě instituce předpovídají ekonomický růst v České republice v roce 2024 okolo 2,3 %, situace na Blízkém východě nesouvisí jen s tamním konfliktem.

Nabídkové šoky v podobě COVID 19 a války na Ukrajině přiměly světové centrální banky, včetně domácí České národní banky (ČNB), k nejvyššímu růstu sazeb od 70. let, kdy svět čelil „ropným šokům“ a vysoké inflaci. Nedávná data ukazují, že máme již z pohledu růstu cenové hladiny to nejhorší za sebou. Inflace v domácí ekonomice zpomaluje už osmý měsíc v řadě, zářijových 6,9 procenta je nejnižší hodnotou od prosince 2021. Nicméně nynější krize okolo letité nevraživosti mezi Palestinci a Izraelem, může znovu roztočit inflační kola a znejistit českou měnovou autoritu.

Podle reportu Goldman Sachs z konce září by měla ropa v roce 2024 vystoupat směrem k 100 USD. S tím, že tento report byl zveřejněn před útokem Hamásu na Izrael. Aktuální odhady hovoří o tom, že případné vyhrocení situace a zapojení Íránu do tohoto konfliktu by pravděpodobně vedlo k cenám až 130-150 USD za barel ropy Brent (středomořský benchmark cen). To by mělo okamžitý dopad na ceny benzínu, což by znamenalo, že v České republice by se mohly ceny pohybovat kolem 60-70 Kč za litr Naturalu 95.

Všichni si dokážeme představit, jak rychle by to znamenalo zvýšení cen zboží v obchodech a ohrožení rostoucí poptávky. ČNB by rovněž musela reagovat a přehodnotit svůj plán se snižováním sazeb z rekordních úrovní 7 %. Bankovní rada na svém listopadovém zasedání v tomto směru bude muset být velmi opatrná, aby případné první snížení příliš neuspěchala.

Témata:  ekonomika Izrael Hamás

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.