KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Cena ropy pokračuje ve své letošní jízdě vzhůru a pohonné hmoty v Česku proto dále citelně zdražují. Průměrná cena benzínu Natural 95 poprvé za takřka rok atakuje cenu 30 korun za litr.
V průměru totiž podle nejnovějších – včerejších – údajů vyšel litr benzínu na 29,98 koruny za litr. Vzhledem k cenové dynamice posledních dní lze předpokládat, že právě dnes již průměrná cena benzínu hranici 30 korun za litr překoná. Poprvé od loňského 18. března. Zdražuje také nafta, byť z důvodu letošního snížení spotřební daně z ní pomaleji než benzín. Litr nafty vyjde na 28,62 korun, což je její nejvyšší cena od loňského 24. března.
Pohonné hmoty budou zdražovat i v příštích sedmi dnech. Za uplynulý týden zdražil benzín o více než 50 haléřů na litr, v příštím týdnu přidá zhruba 30 haléřů. Nafta zdražila v uplynulém týdnu o necelý padesátník, čeká ji v dalších sedmi dnech cenový nárůst o necelých 30 haléřů.
Klíčovým důvodem zdražování pohonných hmot je znatelný růst ropy na světových trzích. A v poslední době také oslabování koruny vůči dolaru.
Ropa Brent v letošním roce zdražila o bezmála 32 procent, když začátkem tohoto týdne překonala hranici 71 dolarů za barel, poprvé od ledna 2020. Ropa zdražuje kvůli vyhlídce růstu globální ekonomiky v důsledku pokračující vakcinace podstatné části globální populace. Také kvůli stimulačním opatřením vlád a centrálních bank, nejnověji tedy kvůli obřímu, dvoubilionovému balíku rozpočtových opatření v USA, který prezident Biden podepíše zítra.
Podíl na cenovém vzestupu ropy má také cenová politika kartelu OPEC a jeho spojenců v čele se Saúdskou Arábií. Ta dobrovolně omezuje svoji těžbu a hodlá tak činit i nadále, alespoň ještě v dubnu. Další jednání kartelu a jeho spojenců proběhne v první polovině dubna, Rijád se tam zřejmě ocitne pod silnějším tlakem, aby kohoutky uvolnil. Částečně se na růstu ceny ropy aktuálně podílí také víkendový útok bezpilotního letadla na saúdskoarabské ropné zařízení, k němuž se přihlásili Húsíové, jemenští povstalci podporovaní Íránem. Jejich útok, byť si nevyžádal oběti na životech ani omezení produkce ropy, stupňoval blízkovýchodní napětí, což má na cenu ropy tradičně rostoucí vliv.
Za posledních čtrnáct dní koruna vůči dolaru oslabila o 2,8 procenta. I toto, pravděpodobně jen přechodné oslabení musí prodejci pohonných hmot v ČR nakonec ještě započítat do konečných cen pohonných hmot. Jejich cena se tradičně vyvíjí se čtrnáctidenním zpožděním za dolarovou cenou ropy na světových trzích.
Ceny pohonných hmot v příštím týdnu zdraží nejen v ČR, ale i dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku. Ve Slovinsku a v Maďarsku je cenově srovnatelný. V Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v Bulharsku a v Rumunsku. V Polsku je její cena srovnatelná s tou v ČR, resp. mírně vyšší, což je výsledek zmíněného snížení spotřební daně v ČR. Poláci mívali dlouhodobě levnější naftu. Na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.
Témata: pohonné hmoty, CZK
Související
1. listopadu 2024 9:23
17. října 2024 10:10
11. října 2024 10:20
3. října 2024 10:29
5. září 2024 10:19
29. srpna 2024 12:14