Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Akcie v USA klesly nejvíce od roku 2008

ilustrační fotografie
ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Americké akcie zažily nejvyšší denní propad od finanční krize v roce 2008. Prudký pokles cen ropy a šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem vyvolalo mezi investory obavy z globální recese a paniku na burze. Po zahájení obchodování dnes trh kvůli propadu indexu S&P 500 krátce přerušil obchodování, napsala agentura Reuters.

Index Dow Jones klesl o 2013,76 bodu, tedy 7,79 procenta, na 23.851,02 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 225,81 bodu, čili 7,6 procenta, na 2746,56 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 624,94 bodu, neboli 7,29 procenta, na 7950,68 bodu.

Akciové trhy ve Spojených státech dnes krátce po zahájení zastavily obchodování kvůli propadu S&P 500 o sedm procent. Trhy v takovém případě automaticky přeruší obchody na 15 minut. Toto pravidlo Američané zavedli, aby zabránila masivním propadům a finančním ztrátám.

Dnešní výprodej na burzách je reakcí na šíření koronaviru a především na bezprecedentní opatření s tím spojená. Například Itálie o víkendu nařídila umístit do karantény asi 16 milionů lidí ze severu země. Situaci pak zkomplikoval dnešní kolaps cen ropy.

Ceny ropy dnes klesly nejvíce od války v Perském zálivu v roce 1991. Představitelé ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem se v pátek nedohodli na dalším koordinovaném snížení těžby, protože Rusko s návrhem nesouhlasilo. Rusko a Saúdská Arábie pak oznámily, že zvýší těžbu, přestože poptávka po ropě kvůli koronaviru a signálům ekonomického zpomalení slábne.

Dílčí index S&P energetických společností se dnes propadl o rekordních 20,1 procenta. Výrobci čipů pak zaznamenali nejvyšší pokles od října 2008. Ve ztrátě však skončilo všech 11 hlavních sektorů z indexu S&P 500. Výrazné ztráty měly také finanční společnosti, které jsou citlivé na vývoj úrokových sazeb. Akcie Applu po oznámení, že firma prodala v únoru v Číně méně než 500.000 chytrých telefonů, klesly o 7,9 procenta. Akcie Boeingu oslabily o 13,4 procenta.

Obavy z dopadů šíření nového koronaviru a prudký pád cen ropy a akciových burz pomohly vzhůru japonskému jenu a švýcarskému franku, které jsou vnímané jako bezpečné měny. Dolar se dnes během obchodování propadl k jenu až na nejnižší hodnotu za více než tři roky a zaznamenal nejvyšší třídenní propad k jenu od finanční krize v roce 2008.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o jedno procento na 95,03 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 1,5 procenta na 1,1450 USD. Dolar k jenu klesl o 2,8 procenta na 102,43 JPY a euro vůči jenu oslabilo o 1,4 procenta na 117,25 JPY.

Témata:  USA akcie ropa Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

12. června 2026 21:03

23 bilionů korun: Tak velký může být majetek Elona Muska po ocenění SpaceX

Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších. Pokud by se Musk rozhodl svého zmíněného bohatství postupně zbavit tak, že by utrácel milion dolarů (takřka 21 milionů korun) den co den, zabralo by mu to přes 3000 let.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Brigáda v roce 2026: Na těchto chybách můžete zbytečně přijít o peníze

S blížícími se letními prázdninami začínají tisíce studentů, seniorů, rodičů na rodičovské dovolené i dalších zájemců hledat brigády a krátkodobé pracovní příležitosti. Přivýdělek formou dohody zůstává oblíbeným způsobem, jak získat dodatečný příjem, zároveň je však důležité orientovat se v daňových a odvodových pravidlech, která se průběžně mění.