Akcie v Evropě prudce zpevňují, trh čeká intervenci bank a vlád

Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevňují, jejich hlavní index přidává kolem tří procent. Trh očekává, že vlády a centrální banky významných zemí se dohodnou na koordinovaných krocích, jak zmírnit dopady epidemie nového typu koronaviru na ekonomiku. Evropské akcie tak navazují na vývoj ve Spojených státech, kde klíčový Dow Jonesův index v pondělí vzrostl o více než pět procent, a zaznamenal tak nejvýraznější vzestup od března 2009.

ekonomika

Panevropský index STOXX 600 krátce před 10:00 přidával zhruba 2,9 procenta a pohyboval se v blízkosti 387 bodů. Zisky měly i všechny dílčí indexy, včetně těch, v kterých jsou zastoupeny akcie cestovních kanceláří, hotelů, finančních služeb nebo pojišťoven. Ty v minulých dnech oslabovaly nejvíce.

Guvernéři centrálních bank skupiny G7 mají naplánovanou telekonferenci, která se má konat po poledni a která se má zabývat právě epidemií koronaviru a jejími dopady na globální ekonomiku. Zdroje agentury Reuters ale mírní optimismus a upozorňují, že schůzka nerozhodne o žádné okamžité pomoci ve formě uvolnění měnové či fiskální politiky. Skupinu G7 tvoří nejbohatší státy světa v čele s USA, Německem a Japonskem.

Hlavní index německých akcií DAX přidává asi 2,7 procenta na 12.174 bodů, na burze v Paříži pak hlavní index CAC 40 vykazuje růst přibližně o 2,6 procenta na 5473 bodů, zatímco index milánské burzy FTSE/MIB má k dobru 3,1 procenta na 22.320 bodů.

Ve střední Evropě přidává index varšavské burzy WIG asi 2,8 procenta na 51.568 bodů, burza v Budapešti podle indexu BUX má k dobru také zhruba 2,8 procenta na 42.683 bodů, zatímco index pražské burzy PX vykazuje růst asi o 3,1 procenta na 1016 bodů.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny, v celém světě už je zhruba 90.000 nakažených, onemocnění podlehlo více než 3000 lidí. Pět nakažených nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, má i Česká republika. Na nemoc zatím neexistuje spolehlivý lék, několik se jich ale už testuje. Řada firem v Číně byla nucena omezit činnost, což narušilo globální dodavatelské řetězce a přeneslo ekonomické potíže do dalších zemí.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky