Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V českých lesích se vytěžilo rekordní množství dřeva

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V českých lesích se vloni vytěžilo rekordních 19,4 miliónů m3 dřeva bez kůry. Jedná se o 10% nárůst oproti předchozímu roku.

Těžba dřeva jako nejvýznamnější část produkce lesnictví činila v minulém roce 19,4 miliónu m3 bez kůry. Nahodilá těžba představovala 61 %, z hlediska příčiny převažovala hlavně hmyzová a živelní. Výrazně převládala těžba jehličnanů. „Vloni jsme zaznamenali historicky nejvyšší těžbu dřeva o objemu 19,4 miliónu m3 bez kůry. Byl tak pokořen rekord z roku 2007. Nejvíce dřeva se vytěžilo v krajích Olomouckém a Moravskoslezském, kde podíl nahodilé těžby přesáhl 90 % a pokračuje zde kalamitní stav,“ uvádí Jiří Hrbek z odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ.

Plocha zalesňování se v posledních letech příliš nemění. Vloni dosáhla bezmála 20 tisíc hektarů. Podíl listnatých dřevin činil 42 %, což je nejvíc od roku 1960. Minulý rok se v lesích vysázelo skoro 125 miliónů nových stromků, 54 % sazenic připadalo na listnaté dřeviny. U listnáčů převládal buk a dub, mezi jehličnany se zalesňovalo hlavně sazenicemi smrku a borovice. Nejvíc se v minulém roce zalesňovalo v Olomouckém kraji.České lesy pokrývají 2,7 miliónu hektarů. Za posledních 50 let se jejich výměra zvětšila o necelá 3 %.

Témata:  lesy ČR Lesy těžba dřeva dřevo

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.