Kolaps eura je tady? Zachrání nás "žolík"?

Evropská centrální banka (ECB) by měla zvýšit výkup dluhopisů problémových zemí, aby podpořila Itálii a zabránila "kataklyzmatickému" kolapsu jednotné měny, prohlásil šéf ratingového oddělení agentury Fitch David Riley. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

660
reklama

Během série přednášek v Evropě Riley varoval, že kolaps eura by byl katastrofou pro celou globální ekonomiku, a i když zatím s tímto scénářem agentura Fitch nepracuje, mohlo by se tak stát v případě, že by Itálie nenašla řešení svých dluhových problémů.

"Konec eura by byl kataklyzmatický. Euro je rezervní měnou," řekl Riley. "Co by to asi tak udělalo ve smyslu finanční a politické stability?"

"Je těžké uvěřit, že by euro přežilo, kdyby to Itálie nezvládla," řekl s tím, že zatímco mnozí považují Itálii na politicky a ekonomicky příliš důležitou k tomu, aby ji nechali padnout, "jiní by mohli argumentovat také tím, že je příliš velká pro záchranu".

Riley také vyzval Evropskou centrální banku k tomu, aby se zbavila své současné neochoty k rozšíření výkupu státních dluhopisů problémových zemí, jako je Itálie, a aby přestala bránit možnosti, že by si mohl záchranný fond eurozóny EFSF půjčovat přímo od ní.

"Může být euro zachráněno bez aktivnější účasti ECB? Upřímně řečeno, myslím, že ne," uvedl Riley s tím, že centrální banka eurozóny má velký prostor k rozšíření svých aktiv, což by uvolnilo inflační vlnu po celé eurozóně.

"Proč by nemohla ECB jednou přijít a říct: 'Nastavíme strop úrokových sazeb', nebo 'Nedovolíme úrokovým sazbám překonat sedm procent', nebo jakoukoliv jinou hranici, kterou považují za strop? Proč by se nemohl EFSF změnit na banku a půjčovat si přímo od ECB, aby nemusel hledat finance na trhu?"

Agentura Fitch také varovala, že ekonomický výhled eurozóny se zhoršil. Fitch nicméně neočekává, že by nejméně v tomto roce měl zhoršit i rating druhé největší ekonomiky eurozóny, tedy Francie. Ve srovnání s tím, agentura Standard & Poor's již o Francii mluví jako o možném kandidátovi pro zhoršení ratingu rovnou o dva body.

Podle Rileyho je ale Francie v prekérní situaci, hlavně kvůli eskalaci současné krize. "Francie je nejslabší ze zemí s ratingem AAA v eurozóně," řekl.

Největší hrozbou pro eurozónu je podle něj i nadále Řecko. Loňské donucení soukromých investorů k tomu, aby přistoupili na obrovské ztráty z řeckých dluhopisů, totiž podle něj zničilo předkrizový předpoklad, že žádná země eurozóny nemůže zkrachovat. Současná diskuse o Řecku a jeho možném odchodu z eurozóny navíc nutí investory i tomu, aby od základu změnili svůj názor na jednotnou evropskou měnu.

"Mluví se o tom, že pokud by Řecko opustilo euro, znamenalo by to začátek konce eurozóny," řekl Riley. "Řecko je jakýsi žolík v celém balíku eurozóny a má potenciál ji celou potopit," dodal.

Podle něj však se Atény samy nebudou chtít vrátit k drachmě. "Nemyslím si, že by Řecko opustilo eurozónu," je přesvědčen.

Témata: EUR | krize

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky