Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komentář k nové úpravě hromadných žalob

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele a hlavní právník České bankovní asociace, se vyjádřil k připravované nové úpravě hromadných žalob, jíž se dnes věnovala Vláda ČR.

Vláda na svém dnešním zasedání podpořila návrh věcného záměru zákona o hromadných žalobách, který předložilo ministerstvo spravedlnosti. Právní úprava hromadných žalob může mít mnoho podob.

Podoba prosazovaná doposud Ministerstvem spravedlnosti je inspirovaná americkou úpravou „class action“ charakterizovanou tzv. principem opt-out, což je v evropském i českém právním kontextu cizorodý koncept, vůči kterému lze v odborné a dotčené veřejnosti zaznamenat řadu zásadních výhrad. Návrh Ministerstva spravedlnosti v podstatě ignoruje existující doporučení Evropské komise z r. 2015 o hromadných žalobách a s největší pravděpodobností jde i proti duchu nyní připravované evropské směrnice na toto téma, která jednoznačně upřednostňuje hromadné žaloby založené na principu „opt-in“, jenž předpokládá alespoň minimální iniciativu ze strany osob poškozených protiprávním jednáním.

Bylo by nanejvýš vhodné vyčkat, kam se evropská inciativa ubere, neboť v opačném případě hrozí, že zdejší právní úprava nebude s tou evropskou kompatibilní. Je také otázka, zda hromadné žaloby upravovat samostatným zákonem, resp. zda by nebylo z hlediska přehlednosti právního řádu zařadit tuto úpravu do připravované rekodifikace pravidel občanského soudního řízení. Neznamená to, že jsme proti konceptu hromadných žalob, ale věci by určitě neprospělo, kdyby tato iniciativa nebyla tlačena silově a bez náležité a velmi citlivé úvahy o výhodách a rizicích té či jiné podoby tohoto nástroje, což ostatně velmi silně naznačila i nedávná odborná debata na toto téma na jednání Podvýboru Hospodářského výboru pro ochranu spotřebitele.

Podle vyjádření Ministerstva spravedlnosti lze očekávat, že návrh paragrafovaného znění zákona bude vládě předložen zhruba v horizontu jednoho roku.

Témata:  právo zákony vláda

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.