Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hospodářská komora: Česku chybí stále víc učňů

Hospodářská komora: Česku chybí stále víc učňů

Foto: Policie ČR

Česká ekonomika pociťuje stále větší nedostatek učňů a technicky vzdělaných pracovníků a vzhledem k demografickému poklesu bude tento negativní trend zřejmě i nadále pokračovat. V sobotu na to upozornila Hospodářská komora ČR, která se odvolává na vlastní průzkumy mezi českými podniky.

Prosperita tuzemské ekonomiky je podle Hospodářské komory z velké části závislá právě na průmyslu a technických oborech. "Pro udržení konkurenceschopnosti a zajištění naší prosperity proto potřebujeme dostatek technicky vzdělaných odborníků, ale také kvalitní řemeslníky. Bez nich to nepůjde," upozorňují dlouhodobě zástupci Hospodářské komory. "Vzhledem k rozvoji průmyslu nejen u nás, ale v celé střední Evropě, budou dělnické a technické kádry citelně chybět. Je proto důležitá podpora státu a spolupráce ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, krajů jako zřizovatelů odborných středních škol, Hospodářské komory ČR a také Svazu průmyslu ČR," prohlásil prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Školský systém podle něj v současnosti neodpovídá požadavkům trhu práce. "Hospodářská komora ČR rozumí touze dětí a jejich rodičů po získání kvalitního universálního vzdělání. Jen upozorňuje, že by vždy měli dotyční zvažovat, zda se zvoleným typem vzdělání v životě dobře uplatní a uživí. Dosavadní zkušenosti svědčí přitom o tom, že to přitom mnohdy neberou dostatečně v potaz. Není přeci ostuda být kvalitní řemeslník, ten není méněcenný, naopak pro společnost je stejně potřebný jako vysokoškolák. Představa, že všichni budou mít vysokou školu, ale nikdo nebude manuálně pracovat, je z říše snů – jedině že bychom pravidelně dováželi statisíce pracovníků z ciziny, ale to není ani reálné ani přijatelné," uvedl vedoucí tiskového oddělení Hospodářské komory Petr Kopáček. Mezi nástroje, které tuto neuspokojivou situaci pomohou do budoucna řešit, patří podle Hospodářské komory například poskytnutí větší motivace firmám zapojit se přímo do školství (daňově uznatelné náklady), nebo projekty Národní soustavy kvalifikací a Národní soustavy povolání, pomocí kterých budou podrobně zmapovány potřeby na trhu práce, definovány a podrobně popsány jednotlivá povolání, včetně nezbytných kompetencí, a také nastaveny jednotná celorepubliková pravidla, co je potřeba umět a jakou kvalifikaci mít pro výkon daného povolání. Hospodářská komora ČR rovněž podporuje zavedení jednotné učňovské zkoušky, která by měla garantovat srovnatelnou úroveň učňů a zkvalitnit jejich výuku.

Témata:  ekonomika školství

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.