Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet nespolehlivých plátců DPH poprvé v historii klesl, ale jen opticky

práce v kanceláři
práce v kanceláři
Foto: Pixabay

V lednu, poprvé v pětileté historii fungování registru nespolehlivých plátců DPH, došlo k úbytku evidovaných firem.

Počet nespolehlivých plátců DPH se snížil o 46 na 10 567 společností. „Pokles celkového počtu nespolehlivých plátců DPH vyvažuje prudký nárůst nespolehlivých osob,“ říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

Ke konci ledna v ČR podnikalo 10 567 firem, které mají dluh na DPH za po dobu tří měsíců vyšší než půl milionu korun nebo se zapojily do obchodů, u kterých podle finanční správy existuje odůvodněná obava, že z nich nebude uhrazena daň z přidané hodnoty. Od konce roku 2017 se jejich počet vůbec poprvé snížil. „Pokles celkového počtu nespolehlivých plátců DPH v ČR je prakticky optický klam. Obrovským tempem totiž přibývají tak zvané nespolehlivé osoby, tedy subjekty, které poté, co byly označeny za nespolehlivé plátce DPH, zrušily svoji registraci k DPH a tak přestaly být jejím plátcem, čímž se automaticky přesunuly mezi nespolehlivé osoby,“ vysvětlila analytička Bisnode Petra Štěpánová. Aktuálně je v ČR 1 891 nespolehlivých osob, z toho 98 procent bylo v minulosti plátcem DPH. „Jen v lednu jich přibylo 542. Součet hříšníků z obou registrů přesahuje 11 100. Je tedy zřejmé, že počet subjektů v ČR, které neodvádí DPH stále přibývá vysokým tempem,“ uzavřela Petra Štěpánová z Bisnode.

Témata:  DPH firmy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.