Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nevidomé a hluchoslepé osoby budou mít výjimky z EET

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Schválení výjimky z elektronické evidence tržeb pro nevidomé a hluchoslepé podnikatele je správný krok, který dnes na svém jednání udělala Vláda ČR.

Společnost KASAmax, která se už více než 13 let zabývá vývojem pokladních systémů, podpořila tuto výjimku už v minulém týdnu. „Na trhu v současnosti skutečně není technologie, která by těmto podnikatelům umožnila bezproblémovou elektronickou evidenci tržeb. My jsme se zabývali několika možnostmi, jak tuto situaci řešit. Musím ale upřímně říct, že náklady na vývoj a výrobu by byly nepřiměřeně vysoké v porovnání s tím, jak velká by byla případná poptávka,“ vysvětluje Martin Laštovica, provozní ředitel KASAmax, a dodává: „Je správné, že dnes vláda tuto výjimku schválila. Jsem ale toho názoru, že pokud vývoj a výrobu technologie pro nevidomé podnikatele nebude financovat přímo stát, tak se z výjimky stane trvalé pravidlo.“

Vláda dnes schválila také výjimku pro předvánoční prodej ryb. I s touto výjimkou Martin Laštovica souhlasí a říká, že ve větších mrazech by skutečně mohly nastat problémy s fungováním zařízení: „Jde především o mobilní tiskárny účtenek, které jsou vyrobeny pro práci při teplotě maximálně minus 10 stupňů Celsia. Nikde není psáno, že před Vánoci bude mrznout a teploty budou ještě nižší. Tiskárnám navíc nepřidá ani vlhké prostředí.“

Obecně ale společnost KASAmax varuje před plošnými výjimkami z EET. Nepovažuje za správné rušení některých plánovaných vln nebo vyjímání z povinnosti elektronicky evidovat tržby pro podnikatele s obratem do 500 tisíc korun. Takové výjimky dle KASAmaxu přinesou jen možnosti, jak se vyhnout EET i placení daní. Trh pak nenarovnají, naopak vytvoří řadu nespravedlností.     

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) lidé vláda

Související

Aktuálně se děje

10. června 2026 16:15

Radost bez bariér. Děti z Klokánku mohou znovu zdarma využívat pražské bazény

Hlavní město pokračuje v dlouhodobé podpoře dětí z Fondu ohrožených dětí (FOD) Klokánek. Díky spolupráci s městskou společností Trade Centre Praha, a.s. (TCP), která mimo jiné spravuje a provozuje Aquacentrum Šutka, Hloubětínský bazén a bazén na Strahově, byly dětem prodlouženy čipy umožňující bezplatný vstup do těchto areálů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Práce v kanceláři

Firmy je přehlížejí, přitom jsou nejvěrnější. Řeč je o zaměstnancích 55+

Česká pracovní síla stárne a boj o zkušené talenty se zostřuje. Přesto většina firem stále nemá strategii, jak pracovníky ve věku nad 55 let získávat, rozvíjet a udržet, což ukazuje průzkum Randstad HR Trends 2026. Jde přitom o generaci, která vykazuje nejvyšší loajalitu a nejnižší fluktuaci. Data z dalšího průzkumu Workmonitor 2026 zase boří rozšířený stereotyp: tito pracovníci jsou často otevření i novým technologiím včetně umělé inteligence.