Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmy tankují stále častěji za plošné ceny. Jsou dostupné i malým firmám a podnikatelům

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Obliba plošných cen pohonných hmot neustále roste. Jejich výhoda spočívá v tom, že lze tankovat bez ohledu na lokalitu kdekoliv v rámci Česka za jednotnou cenu, která je dlouhodobě pod průměrem ČR. Přitom není účtován žádný dodatečný servisní poplatek, jako je tomu u karet dominantních poskytovatelů. Firmy sdružené v nákupní alianci Axigon natankovaly ke konci prázdnin již o 2 miliony litrů více pohonných hmot než za celý loňský rok.

Některé tankovací karty umožňují nakupovat pohonné hmoty za stejnou cenu v rámci celé České republiky bez ohledu na aktuální ceník na totemu čerpací stanice. Tato týdně vyhlašovaná plošná cena je dlouhodobě pod průměrem celé České republiky, a proto firmy a podnikatelé nemusejí řešit výrazné rozdíly v cenách pohonných hmot mezi kraji nebo u dálnic a frekventovaných dopravních tahů. Nákup pohonných hmot v režimu plošné ceny byl dříve dostupný pouze firmám s velkým objemem výtoče. „Protože sdružujeme 10 000 firem, stává se z nás jeden z největších odběratelů pohonných hmot v Česku, díky čemuž dosáhnou naším prostřednictvím na tankovací karty s plošnou cenou i malé firmy bez ohledu na to, kolik tankují,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil.

Oproti trvalé slevě z ceny na konkrétní čerpací stanici má plošná cena zásadní výhodu. Platí univerzálně v rámci celé sítě bez ohledu na lokalitu. „Například sleva 1 Kč/l z ceny uvedené na totemu čerpací stanice se zdá na první pohled lákavá. Na D1 však aktuálně natankujete litr nafty běžně za 33,90 Kč, což je asi o 5 Kč více, než je v ČR průměr. I po slevě si tak stále výrazně připlatíte. Plošná cena nafty v síti Shell přitom v tomto týdnu činí 28,29 Kč/l, takže lze na litru nafty ušetřit až 5,60 Kč,“ upozorňuje Damir Duraković s tím, že u tankovacích karet dominantních karetních společností musí firma či podnikatel navíc počítat se servisními poplatky, což může každý litr paliva paradoxně prodražit až o 2 koruny. Mnohé firmy a podnikatelé si výhody plošné ceny již uvědomují a využívají tankovací karty ve stále větší míře. Potvrzují to i statistiky. „Měsíční výtoč firem sdružených v naší nákupní alianci v srpnu vzrostla o 404 000 litrů, což představuje 15% růst. Za prvních 8 měsíců letošního roku odebraly firmy prostřednictvím Axigonu o 2 miliony litrů více než za celý loňský rok, a to v naprosté většině nákupem v režimu plošné ceny,“ uzavírá Damir Duraković.

Témata:  pohonné hmoty auta Čerpací stanice

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy