Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit EU může rozhodnout o ekonomice v roce 2012!

Japonský ministr financí Džun Azumi v pátek řekl, že probíhající summit Evropské unie zaměřený na řešení dluhové krize eurozóny může pro světové finančnictví představovat bod zlomu. Informuje o tom agentura AFP.

"Chceme, aby přinesli výsledky, jež uvolní trhy a odlehčí světu. Je to velmi důležité jednání, které by mohlo rozhodnout o směru světové ekonomiky v roce 2012," řekl Azumi, kterého cituje webový portál japonského deníku Nikkei. Lídři zemí EU se na summit v Bruselu sjeli ve čtvrtek, aby našli řešení dluhové krize. Po několikahodinovém jednání se dohodli na zpřísnění fiskální disciplíny ohledně rozpočtových pravidel eurozóny. Týká se to mimo jiného i zavedení automatických sankcí za nedodržování rozpočtových pravidel. Summit pokračuje v pátek. Jednat by se mělo ještě o otázce záchranných fondů eurozóny EFSF a ESM a o tom, zda by měl ESM mít bankovní licenci. Otázkou také zůstává, jakou formou se nová pravidla zavedou – zda menšími dodatky ke smlouvě o EU, nebo její zásadní změnou.

Témata:  ekonomika EU

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 12:04

Zkontrolujte si řidičák! Letos vyprší platnost ještě více než 360 tisícům z nich

Od začátku letošního roku už sice není povinné mít na cestách po České republice řidičský průkaz vždy u sebe, je ale nutné, aby byl platný. Do konce roku zbývá vyměnit ještě přes 360 tisíc dokladů s končící platností, nejvíce ve Středočeském kraji (50 850), nejméně v kraji Karlovarském (9 506). O nový řidičák můžete požádat buď přímo na úřadě, nebo přes Portál dopravy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.