Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korupce oloupí stát ročně o 40 až 100 miliard korun

Korupce oloupí stát ročně o 40 až 100 miliard korun

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Korupční jednání, úplatky a odvody za pomoc při zajištění zakázek podle prezidenta Svazu průmyslu Jaroslava Hanáka ročně připraví státní kasu minimálně o 40 miliard korun. Kdyby se tyto peníze podařilo ušetřit, odpadl by problém s reformami daňového či důchodového sektoru. Píše o tom čtvrteční Právo.

Někteří podnikatelé a ekonomové dokonce hovoří o 64 korupčních miliardách, které místo investic mizí v kapsách úředníků, politiků a zadavatelů veřejných zakázek. Odhad 64 miliard korun je například uveden v materiálu Národní ekonomické rady vlády „Boj proti korupci“. Stát, kraje a obce zadávají ročně firmám zakázky v rozsahu 500−640 miliard korun. Pokud by se předpokládalo, že jen deset procent představuje korupční provize, jsme na zmíněných 64 miliardách, shodují se experti. Mimořádně úspěšný byznysmen a předseda nadačního protikorupčního fondu Karel Janeček se nebojí ani čísla sto korupčních miliard. To by znamenalo, že každý občan ročně přispěje korupčníkům tisícikorunou.

Témata:  korupce

Související

Aktuálně se děje

31. března 2026 9:46

23. března 2026 13:03

Eskalace v Zálivu: ropa může překonat 150 dolarů za barel

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy