Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozpočet je letos poprvé ve schodku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nepřipravené projekty přibrzdily hospodaření České republiky. V období od ledna do května hospodařila ČR se schodkem 18,7 mld. Kč. V loňském roce byl rozpočet ve stejném období přebytkový - převyšoval 22 mld. Kč. Informaci o hospodaření státu včera zveřejnilo Ministerstvo financí ČR.

Nízké příjmy z EU za prvních pět měsíců roku 2017 se spolu s letošním hospodařením „zasloužily“ o propad rozpočtu do červených čísel. Státní pokladna letos přijala z rozpočtu EU o 72 mld. Kč méně než v loňském roce. Hlavním důvodem je nepřipravenost projektů splňujících kritéria pro spolufinancování z rozpočtu EU. Zatímco loni v květnu vykazovala položka příjmy z EU více než 112 mld. Kč, letos v květnu se evropské příjmy vyšplhaly slabě nad 40 mld. Kč.

Zatímco položka evropských příjmů českému hospodaření přitížila, slušný výkon české ekonomiky ji naopak dopomohl vzniklé ztráty alespoň částečně umazat. Silný trh práce a vytíženost českého průmyslu i ostatních sektorů české ekonomiky se odráží v položce daňových příjmů. Pozitivní dopad nelze upřít ani druhé vlně elektronické evidenci tržeb (EET), která byla spuštěna v březnu letošního roku v odvětví velkoobchodu a maloobchodu.

Celkově si příjmová strana rozpočtu letos prozatím připsala necelých 500 mld. Kč, loni byla tato částka překonána. Rozdíl mezi loňským rokem čítá více než 36 mld. Kč.

Za prvních pět měsíců roku byla částka 500 mld. Kč prolomena na straně výdajů, a to  v letech 2016 i 2017. Účet výdajů byl však letos v květnu o 4,7 mld. Kč vyšší než loni. Meziroční nárůst běžných výdajů očekáváme i ve zbývající části roku. Lze očekávat, že výdajová strana státního rozpočtu pocítí také dopady letošního volebního podzimu.

Témata:  státní rozpočet ekonomika finance CZK

Aktuálně se děje

21. května 2024 9:31

Květen je ve znamení platby daně z nemovitosti. Co dělat, když si vás složenka nenajde?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se na jednu nemovitost podává jen jednou, a to v lednu. Daň je pak ve většině případů splatná do konce května. O výši daně se dozvíte skrze složenku, která vám může přijít jak do běžné schránky, nebo do té datové. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy