Díky úsporám ministerstva si výrazně polepší zejména pracovníci v sociálních službách

Pracovníci veřejného sektoru s nejnižšími příjmy se na počátku léta dočkají zvýšení platů. Vláda dnes schválila nařízení, které s účinností od 1. července 2017 snižuje počet stupnic platových tarifů a přesouvá státní zaměstnance s nejnižšími příjmy do vyšších tarifních stupňů. Navýšení platů se podařilo finančně zajistit zejména díky tomu, že Ministerstvo financí ušetřilo na obsluze státního dluhu.

Diskuse: 0

Ministerstvo financí
reklama

Zvýšení platů se bude týkat nepedagogických zaměstnanců ve školství, dále pracovníků v sociálních službách, zdravotnictví, kultuře a dalších profesích, které byly dosud zařazeny v první, druhé a páté stupnici platových tarifů.

„Osobně mě velmi potěšilo, že jsme mohli něco udělat pro zdravotní sestry nebo pracovnice v sociálních službách. Moje nejstarší dcera je zdravotní sestra a v době, kdy nastoupila na kliniku v Motole, tam na onkologické choroby umíralo 84 % dětí. Tuhle práci nemůže nikdo zaplatit. To není povolání, to je poslání,“ uvedl ministr financí Ivan Pilný.

Zaměstnanci v sociálních službách si platově polepší o 23 %.‎ O 11 % vzrostou výdělky zdravotnickým pracovníkům ve zdravotnickém zařízení Ministerstva obrany, které není příspěvkovou organizací, v centru letecké záchranné služby Armády České republiky, ve Zdravotnickém zařízení Ministerstva vnitra České republiky a ve Vězeňské službě České republiky. Všichni ostatní zmínění pracovníci si potom přilepší o 9,4 %.Vybraným skupinám zdravotnických pracovníků navíc bude přiznán zvláštní příplatek. Jde o pracovníky vykonávající nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Spolu s navýšením platů pracovníků veřejné správy a služeb s nejnižšími příjmy vláda schválila také s tím související nezbytné dofinancování sociálních služeb. To vše by nebylo možné bez prostředků, které uspořilo Ministerstvo financí díky zefektivňování řízení likvidity státní pokladny a výnosům z prodeje dluhopisů se záporným úrokem.

Ministr financí ocenil, že se platy navyšují právě z těchto našetřených peněz, a nikoliv za cenu dalšího zadlužování a navyšování deficitu státního rozpočtu. „Státní kasa je prázdná. Vláda se rozhodla, že už další požadavky, které by ovlivnily čerpání rozpočtu 2017, není možné přijmout. Budeme je řešit v rámci rozpočtu na další léta,“ dodal ministr.

Diskuze: Díky úsporám ministerstva si výrazně polepší zejména pracovníci v sociálních službách

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky