Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inspektoři začali kontrolovat dodržování platových podmínek u řidičů autobusů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od ledna letošního roku platí nařízení vlády, které zlepšilo platové podmínky řidičů v osobní autobusové dopravě. Díky opatření mají zaměstnanci navýšený minimální hodinový mzdový tarif, zvýšila se odměna za čekání mezi jednotlivými spoji a při rozdělené směně dostávají řidiči nově příplatek ve výši deseti procent základní hodinové sazby minimální mzdy za práci ve ztíženém prostředí. Dodržování nařízení vlády kontroluje od února Státní úřad inspekce práce (SÚIP).

Ministerstvo práce a sociálních věcí v loňském roce dohodu zprostředkovalo při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory. „Nejnižší zaručená mzda řidičů se od prvního ledna zvýšila ze 71,60 korun za hodinu na 98,10 korun za hodinu. Zavedl se také příplatek za ztížené pracovní prostředí a navýšila se částka odměny pro řidiče autobusů za dobu čekání mezi spoji, která nově činí nejméně minimálně 88,30 korun za hodinu čekání, přičemž dosud se jednalo o minimálně 50 korun za hodinu čekání,“ připomněl první náměstek ministryně Robert Baxa.

MPSV udělalo podle jeho slov jako prostředník při jednáních maximum možného. Dodržování dohodnutých podmínek v praxi hlídají inspektoři SÚIP. „Snažíme se tento nástroj, tedy kontroly přímo u zaměstnavatelů, využívat v maximální možné míře,“ doplnil náměstek Baxa. I podle slov premiéra Bohuslava Sobotky tato vláda udělala maximum proto, aby došlo ke zvýšení platů řidičů od ledna letošního roku. Ve 12 ze 14 krajů se také daří najít přijatelné řešení. Vláda už svůj díl práce odvedla a nebrání se jednání s kraji o tom, jak pomoci metodicky tomu, aby kraje v rámci stávajících smluv byly schopny navýšit finanční prostředky pro samotné dopravce. Do konce března zahájily oblastní inspektoráty práce 36 kontrol zaměstnavatelů v osobní autobusové dopravě, k tomuto datu bylo již 15 kontrol ukončeno. Inspektoři Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Kraj Vysočinu zjistili porušení nařízení vlády spočívající v nevyplacení odměny za dobu čekání mezi spoji v dopravní společnosti BK BUS, s.r.o., Moravské Budějovice. Při projednání protokolu pak předložil doklady o vyplacení a doúčtování chybějících odměn řidičům, kterým tato odměna nebyla poskytnuta. Kontrolami bylo u sedmi dalších zaměstnavatelů zjištěno porušení pracovněprávních předpisů stanovených zákoníkem práce. Jednalo se například o porušení při sjednání pracovního poměru na dobu určitou, nevyplácení příplatku za dobu práce v sobotu a neděli, nevydání mzdového výměru zaměstnanci v den jeho nástupu nebo o nevedení evidence pracovní doby v rozsahu stanoveném zákoníkem práce. V těchto případech budou oblastní inspektoráty práce vyžadovat po zaměstnavatelích odstranění zjištěných nedostatků a následně může být zahájeno správní řízení o uložení pokuty. Kontroly budou prováděny v průběhu celého roku.

Témata:  autobusy Státní úřad inspekce práce

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.