Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzace

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzaci z programu COVID Bus za ztráty vzniklé během jarní koronavirové krize. Ministerstvo dopravy do poloviny minulého týdne obdrželo 957 žádostí o 947 milionů korun. Většinu z nich už mezi žadatele přerozdělilo. Celkem ministerstvo mezi dopravce rozdělí asi miliardu korun.

Ilustrační fotografie
reklama

Ministerstvo dopravy program spustilo v závěru října. Jednotlivé žádosti začalo postupně vyhodnocovat, peníze nyní dopravcům rozesílá.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Dopravní firmy se tehdy dostaly se svými příjmy téměř na nulu. Stát zohlední výpadek trhu až do konce školního roku.

Žádosti mohou dopravci posílat výhradně elektronicky. Výše dotace se vypočítává na sedačku a den. Stát peníze rozděluje podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostávají dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že na kompenzace poskytne až miliardu korun. Polovinu z celkové částky by mělo dodat z vlastních zdrojů, další půlmiliardu z nevyčerpaných peněz z programu COVID Nájemné.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Podle zástupců dopravních firem by polovině z nich hrozil bez pomoci státu okamžitý krach.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky