Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zařazení Česka mezi „rozvíjející se země“ je dobrou zprávou pro vládní dluhopisy

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hrubý národní příjem na osobu poklesl v České republice během let 2013 až 2015 pod hranici, kterou JPMorgan považuje za rozhodující mezi rozvíjejícími a rozvinutými zeměmi. České dluhopisy se tak podle rozhodnutí této banky přesouvají mezi rozvíjející se země jako je Polsko, Maďarsko, Turecko, Rusko, či např. Indonésie.

Důvodem tohoto českého pádu je ale především vliv silnějšího dolaru vůči koruně (ale i ostatním měnám včetně eura). Česká měna se proti dolaru mezi lety 2013 a 2015 propadla o téměř třetinu. Hrubý příjem na hlavu v dolarovém vyjádření, který se právě používá pro porovnávání, se proto v Česku snížil, a to navzdory růstu domácí ekonomiky měřenému v korunách.

Co se může na první pohled zdát jako nepříjemnost, je ve skutečnosti příznivou zprávou pro české státní dluhopisy. Mnoho světových fondů investuje peníze podle zařazení dluhopisů do různých skupin. V rámci rozvinutých zemí měly české dluhopisy jen velmi malou váhu, poptávka po nich proto nebyla velká. Nyní po přesunu do skupiny rozvíjejících se zemí má Česko váhu mnohem větší, zájem o vládní dluhopisy se proto paradoxně zvýší. Investiční fondy je pravděpodobně budou kupovat, aby jejich portfolia odpovídala novým podmínkám, včetně zařazení českých bondů.

Jak se tento krok nakonec na dluhopisovém trhu projeví, bude záležet na skutečném objemu nových investic. Na český trh pravděpodobně přitečou maximálně nižší jednotky miliard eur/dolarů. Tato poptávka pravděpodobně udrží výnosy českých dluhopisů nízko. I tak ale očekáváme jejich pomalý růst, a to kvůli inflaci a předpokládanému zvýšení výnosů německých dluhopisů během letošního roku.

Nemyslíme si, že by tyto zprávy změnily uvažování ČNB ohledně kurzového závazku. Jeho konec nadále očekáváme 4. května. Informoval Marek Dřímal, Ekonom, Komerční banka, a. s.

Témata:  ekonomika Česko

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

5. června 2025 11:34

Láká, lže, vydělává: Jak SHEIN klame spotřebitele a ničí planetu

dTest se společně s dalšími 24 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy a pod koordinací organizace BEUC podílí na podání stížnosti k Evropské komisi a evropským dozorovým orgánům proti společnosti SHEIN kvůli používání klamavých technik, tzv. „dark patterns“. Tyto praktiky tlačí spotřebitele k nákupům, které původně neměli v úmyslu uskutečnit, a přispívají tak k ekologickým a společenským problémům spojeným s odvětvím tzv. rychlé módy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.