Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské akciové trhy si dnes vybírají oddechový čas

ilustrační fotografie
ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Po nejdelší šnůře za posledních 20 měsíců, kdy evropský index Stoxx 600 rostl osm dní v kuse, si dnes investoři vybírají zisky a hlavní evropský index ztrácí okolo 0,3 %. Nejhůře se dnes daří energetickým společnostem, když holandský Royal Dutch Shell ztrácí 2 %. Nedaří se ani průmyslovým výrobcům, jejichž akcie odepisují 0,6 %.

Největší dodavatel elektrotechnických součástek Schneider Electric dnes oslabuje o 4,5 %. Za zmínku ještě stojí přední potravinářská skupina Nestle, jejíž akcie po výrazném snížení plánovaného růstu dnes oslabují o 0,8 %. Do zisku dnes indexu Stoxx 600 nepomáhají ani telekomunikační a zdravotnický sektor, které přidávají 0,7 a 0,5 %.

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování taktéž mírnými ztrátami okolo 0,4 %, nicméně si udržují historická maxima, jichž během tohoto týdne dosáhly. Nejvíce dnes ztrácí energetické a zdravotnické sektory, jejichž akcie oslabují o 0,8 %. Naopak se daří utilitám a realitním společnostem, které přidávají 0,5 %. Další vývoj na akciových trzích za oceánem bude záležet na datech z amerického realitního a pracovního trhu, která budou během dneška oznámena. 

Pražská burza dnes následovala evropské kolegy a mírně oslabila, když PX index odevzdal 0,2 %. Nejvíce se na tom zasloužily akcie bank Erste a Moneta, které v dnešním obchodování ztratily okolo 1 %, zřejmě v reakci na zprávy o záměrech zavedení sektorové daně. K propadlíkům se dnes přidal i výrobce netkaných textilií Pegas s – 1,1 %. Jedinou společností, jejíž akcie výrazně posílily dnes byla mediální skupina CME, jejíž akcie po oznámení slušných výsledků na konci minulého týdne, dnes přidaly slušných 2,2 %. Přes jedno procento zisků se dnes přehoupl už jen Philip Morris s 1,3 %. Informoval Richard Miřátský, Akciový analytik, Komerční banka, a. s.

Témata:  akcie ekonomika

Aktuálně se děje

19. února 2026 16:17

Spropitné bez daní a odvodů může stát připravit o 7 miliard ročně

Navrhovaná reforma zdanění spropitného v české gastronomii otevírá cestu k legálnímu a jednoduššímu nakládání s penězi pro personál, ale zároveň v sobě skrývá rizika pro státní pokladnu i sociální systém. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Růst cen benzínu a nafty může státu přinést téměř miliardu měsíčně

Pokud by probíhající válka v Íránu trvaleji zvedla ceny pohonných hmot v Česku, státu se zvýší příslušné daňové inkaso. Pokud tedy vyšší cena pohonných hmot neodradí významnější část motoristů od cestování vozem. Pokud by ale došlo vlivem dražší ropy k růstu cen pohonných hmot modelově z 33 Kč/l na 40 Kč/l, takové výraznější omezování cestování by se ještě konat nemuselo.