Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská ekonomika nabrala na přelomu roku na síle

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hospodářství eurozóny zrychlilo v závěrečném čtvrtletí loňského roku tempo svého růstu. Reálný HDP si oproti předchozímu čtvrtletí připsal 0,5 %. Meziročně je tak hodnota vytvořeného produktu v eurozóně výše o 1,8 %. Stejným tempem ekonomika rostla i v průběhu třetího kvartálu. Původně udávaných 1,74 % totiž bylo vylepšeno právě na 1,8 %.

Zrychlení hospodářského růstu se pozitivně podepsalo na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v prosinci nečekaně klesala na 9,6 % z původně udávaných listopadových 9,8 %. Trh přitom čekal stagnaci na listopadové hodnotě. I ta ale byla revidována níže na 9,7 %. Vyšší zaměstnanost a v některých zemích patrné známky růstu mezd se pozitivně odráží v silnější spotřebě domácností.

Spotřebitelské ceny pokračují s novým rokem v růstu. Jejich lednový meziroční růst překonal tržní očekávání ve výši 1,5 %, když dosáhl 1,8 % po prosincových 1,1 %. Inflace se tak výrazně přiblížila dvouprocentnímu cíli ECB. Za tím ale stojí především, ceny energií a potravin. Meziroční růst jádrové inflace stagnoval na prosincových 0,9 %.Silnější růst v eurozóně i zvyšující se inflační tlaky povedou podle nás k tomu, že ECB v polovině roku přehodnotí program kvantitativního uvolňování a začne ho ve druhé polovině letošního roku utlumovat. Informoval Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka.

Témata:  ekonomika Evropa

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.