Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povánoční výprodeje: Lidé nakupují stejně jako před Vánoci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hlavní prodejní sezóna, která letos odstartovala začátkem října, pro obchodníky ještě neskončila. První týdny povánočních výprodejů zatím ukazují, že lidé nakupují stejně jako před Vánoci (pokles pouze o 8 %). I když se mnoho nakupujících domnívá, že povánoční výprodeje jsou výhodnější, míra slev je stejná jako v posledních týdnech před Vánoci.

Nákupní nálada pokračuje téměř beze změn i po Vánocích. V on-line světě povánoční výprodeje odstartovaly téměř ihned po Štědrém dnu a obchodníci nezaznamenali skoro žádný pokles. Oproti období před Vánoci jsou prodeje jen o 8 % nižší. V porovnání s celoročním průměrem jsou pak o 18 % vyšší. Hodnota jedné objednávky je 1 780 Kč.

„Mnoho lidí čeká na povánoční výprodeje s vidinou lepší a výhodnější koupě. V e-shopech slevy začínají již před Vánoci a zůstávají na téměř stejné úrovni po celou dobu výprodejů. Rozdíl je opravdu jen v několika málo procentech. V případě, že máte vyhlédnutý nějaký produkt ve slevě, se ani nevyplatí na tyto výprodeje čekat. Navíc někteří obchodníci ve snaze podpořit prodeje „slevují“ z cen, které nejprve navýšili,“ říká Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet a zároveň dodává: „Nicméně je pravdou, že po Vánocích slevují e-shopaři další produkty. Takže se do výprodeje dostane přibližně o 15 % zboží více než během vánočních nákupů”.

O úspěchu během výprodejů na internetu rozhoduje to, jak se e-shopař připravil a jak pracuje s marketingovými nástroji. Jendou ze zásadních věcí je remarketing, práce a komunikace se stávajícími zákazníky. O výprodejích a slevách je dobré informovat personalizovanou formou - například podle toho, jaké zboží v minulosti lidé nakoupili. „Pro ještě lepší zvládnutí a využití příští hlavní nákupní sezóny je důležité zanalyzovat tu právě uplynulou, vzít si z toho ponaučení a pořádně se připravit. Letos vedle inovací a modernizace obchodu čeká na e-shopaře zavedení povinnosti EET,“ komentuje Miroslav Uďan.

Témata:  obchody e-shopy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.